Πέρασε από την Κρήτη και έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League αναρριχήθηκε σήμερα ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του επί του ΟΦΗ, στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-0 στο ματς που ήταν για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και το οποίο κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να έχουν δύο καλές στιγμές (στο 4ο λεπτό με τον Εμβιλά και στο 12' με τον Χασάν), αλλά και τον ΟΦΗ να απαντά με δοκάρι του Γιάννου στο 13'. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου συνέχισαν οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με πιο αξιοσημείωτες το πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννου στο 29', το οποίο όμως ακυρώθηκε (με τη χρήση του VAR, καθώς προηγήθηκε οφσάιντ) και το δοκάρι του Μπρούμα στο 42ο λεπτό.

Όλα άλλαξαν στην επανάληψη, καθώς οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ (Χασάν στο 53'), το οποίο βοήθησε τον Ολυμπιακό να ελέγχει από εκεί και έπειτα τον ρυθμό του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» καθάρισαν το ματς στο 80', όταν ο Μασούρας πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Αξίζει να σημειωθεί ότι για 11ο φετινό ματς σε όλες τις διοργανώσεις, ο Ολυμπιακός σκοράρει μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Σακόρ, Μεγιάδο (87’ Νέιρα), Μπαλογιάννης (61’ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον, Γιάννου (61’ Γκαργκαλατζίδης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (69’ Πέπε), Μασούρας (84’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (77’ Φορτούνης), Χασάν (83’ Ελ Αραμπί).

Αήττητος ο Ολυμπιακός και στην Τούμπα
Έναν σημαντικό βαθμό απέσπασε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, αποτέλεσμα που διατήρησε τη διαφορά των 10 βαθμών ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό στην Τρίπολη
Την αήττητη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα συνέχισε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, επικρατώντας με 4-0 στην Τρίπολη του τοπικού Αστέρα, σε ματς για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League.
Τα γκολ και οι καλύτερες φάσεις της 14ης αγωνιστικής της Super League
Η μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ δεσπόζει στα σημερινά αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής της Super League, της πρώτης για το 2021.
Άνετος και ωραίος στο 2021 ο Ολυμπιακός με τριάρα επί της ΑΕΚ
Πολύ μεγάλο βήμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση με 3-0 την ΑΕΚ, στο πρώτο ντέρμπι για το 2021.