Δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης ο ΠΑΟΚ μετά την τεσσάρα στην Αϊντχόβεν

Μια εντυπωσιακή ανατροπή έκανε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, επικρατώντας τελικά με 4-1 της Αϊντχόβεν, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 5ο όμιλο του Europa League.

Χάρη στη νίκη του αυτή ο «δικέφαλος» μπήκε ξανά δυνατά στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τη σημερινή αντίπαλό του στην 3η θέση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν σκιά τού εαυτού του στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και έδειχναν ικανοί να φύγουν από τη Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς. Το τέρμα της Αϊντχόβεν ήρθε από λάθος του Σβαμπ που στο  19' ανέτρεψε τον Μάλεν μέσα στην περιοχή του «δικεφάλου». Το πέναλτι που καταλόγισε ο Πολωνός ρέφερι μετέτρεψε σε γκολ με εύστοχο χτύπημα ο Ζαχάβι στο 21΄.

Όλα άλλαξαν με την έναρξη της επανάληψης, καθώς ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να κάνει την ανατροπή. Και πράγματι, μέσα σε 20 λεπτά, όχι μόνο πήρε κεφάλι στο σκορ, αλλά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Συγκεκριμένα, στο 47' ο Ζίφκοβιτς σούταρε δυνατά, και ο Σβαμπ στην πορεία της μπάλας την άλλαξε ελαφρά και την έστειλε στα δίχτυα του Μβογκο για να γίνει το 1-1. Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, καθώς στο 55' ο Ζίφκοβιτς με δυνατό βολέ σημάδεψε και παραβίασε την εστία της Αϊντχόφεν για δεύτερο φορά. Τρία λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ, καθώς ο Τζόλης με δυνατό σουτ παραβίασε ξανά την ολλανδική εστία. Στο 67' ξανά ο Ζίφκοβιτς σκόραρε, με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το 4-1.

Την ίδια στιγμή η Αϊντχόβεν, ιδιαίτερα ευάλωτη στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων, έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και ουσιαστικά κατέθεσε από νωρίς τα όπλα, συμβιβαζόμενη με την ήττα.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (71' Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80'  Τσιγγάρας), Ντούγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85' Μουργκ), Μπίσεσβαρ (46' Τζόλης), Τσόλακ (46' Σφιντέρσκι)

Αϊντχόβεν (Σμιντ): Μβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83' Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (57' Μαντουεκέ), Ροσάριο (46' Φέϊν), Γκέτσε (83' Σαϊμπαρί), Ιχατάρεν (58' Μάουρο Τζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.

Σημειώνεται ότι στο άλλο ματς του ομίλου του, η Γρανάδα νίκησε εκτός έδρας με 2-0 την Ομόνοια και παρέμεινε επικεφαλής του ομίλου.

Η βαθμολογία του Ε' ομίλου

• Γρανάδα... 7
  • ΠΑΟΚ... 5
  • Αϊτχόβεν... 3
  • Ομόνοια... 1
«Αντίο» στην Ευρώπη είπαν ΠΑΟΚ και ΑΕΚ
Χωρίς να σημειώσουν νίκη στο τελευταίο τους ματς για τους ομίλους του Europa League, οι δύο «δικέφαλοι» αποχαιρέτισαν τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για φέτος.
Αντίο στο Europa με «σκανάρισμα»
«Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και θέλουμε να τελειώσουμε το Europa League με μια νίκη». Στα λόγια του Αντόνιο Τσόλακ αποτυπώνονται τα συναισθήματα που επικρατούν την παραμονή του τελευταίου αγώνα της φάσης των...
Οδυνηρή - ήττα αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ στην Κύπρο
Ένα δικό του ματς έχασε μέσα από τα χέρια του ο ΠΑΟΚ, ο οποίος γνώρισε την ήττα από την Ομόνοια με 2-1 στην Κύπρο και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa League.
Αυτοκτόνησε ο ΠΑΟΚ στην Κύπρο
Νίκη απόψε για να επιστρέψει με αέρα πρόκρισης στην Τούμπα
Θεωρητικά για τον ΠΑΟΚ υπάρχει και σενάριο πρόκρισης με ισοπαλία απόψε κόντρα στην Ομόνοια. Ωστόσο, ο Πάμπλο Γκαρσία και οι παίκτες του δεν θέλουν να βάλουν στις σκέψεις τους αστερίσκους.