55%
    10°C 9.7°C / 9.7°C
    64%

Με ανατροπή στη δεύτερη θέση η ΑΕΚ

Δύσκολα έβαλε ο ελλιπής ΟΦΗ στη γηπεδούχο ΑΕΚ, η οποία τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 στο ΟΑΚΑ, σε ματς για την 7η αγωνιστική στη Super League.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, αναγκάζοντας την Ένωση να ανεβάζει την απόδοσή της για να φτάσει στο τρίποντο.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο «δικέφαλος» ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση με 13 βαθμούς, έχοντας συγκάτοικο τον Ολυμπιακό (ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ένα ματς λιγότερο). Αντίθετα, ο ΟΦΗ παρέμεινε στην 9η θέση, με μέχρι στιγμής συγκομιδή 6 βαθμών.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν κεφάλι στο σκορ νωρίς με τον Στάρτζεον κόντρα σε μια ΑΕΚ που έδειχνε κουρασμένη από τα συνεχή παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Σιγά-σιγά, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στην ισοφάριση πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά του Νεντελτσεάρου στο 34ο λεπτό (και με τη συνδρομή του VAR). Πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η Ένωση είχε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα, όμως το σουτ του Μαχαίρα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για ένα δεύτερο γκολ απέναντι στον ΟΦΗ που πρόσεχε κυρίως την άμυνά του και παρέμενε επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Τελικά, τη λύση έδωσε ο Σάκχοφ στο 74ο λεπτό, προσφέροντας ταυτόχρονα και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, καθώς τίποτα ουσιαστικό δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Λόπες (80΄ Ινσούα), Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μαχαίρας (56΄ Λιβάγια), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (80΄ Σβάρνας), Ανσαριφάρντ (67΄ Ολιβέιρα)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης, Βαφέας, Διαμαντής, Κοροβέσης, Σακόρ (87΄ Στάικος), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης (62΄ Ντε Γκούζμαν), Στάρτζεον (87΄ Νοικοκυράκης), Γιάννου (83΄ Γκαργκαλατζίδης)

Ξανά δεύτερη η ΑΕΚ μετά το τρίποντο στην Κρήτη
Τη μοναξιά της δεύτερης θέσης στη βαθμολογία της Super League απολαμβάνει πλέον η ΑΕΚ που επικράτησε εκτός έδρας του ΟΦΗ με 2-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
«Δάγκωσε» τον ΟΦΗ και ανέβηκε δεύτερη η ΑΕΚ
Την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ εκμεταλλεύθηκε η ΑΕΚ, η οποία νίκησε εκτός έδρας με 2-0 τον ΟΦΗ και βρίσκεται πλέον μόνη της στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Super League.
Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το ντέρμπι με την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ
Με όπλο του την ικανότητά του να διασπάει την αντίπαλη άμυνα και να χτυπά σε καίρια σημεία, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής για τη Super League.
«Πέρασε» από το ΟΑΚΑ, εδραιώνεται στην κορυφή ο Ολυμπιακός
Δεύτερη η ΑΕΚ μετά την αγχωτική νίκη επί του Άρη
Με μεγάλη δυσκολία η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 2-1 στο ΟΑΚΑ και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μόλις ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.