Ούτε τώρα νίκη για τον Παναθηναϊκό

Στις καθυστερήσεις χάθηκε το τρίποντο για τον Παναθηναϊκό στο ματς του ΟΑΚΑ κόντρα στον Βόλο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Έτσι, έπειτα και από το αποψινό 1-1, οι «πράσινοι» μετρούν 3 ισοπαλίες και 2 ήττες, ενώ αγνοούν μέχρι στιγμής τη χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα.

Σήμερα, μάλιστα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό, καθώς μέχρι το 90ο λεπτό είχε το προβάδισμα με 1-0 (με τέρμα του Καρλίτος στο 56'). Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπαρτόλο έφερε το ματς στα ίσα, δίνοντας έναν σημαντικό εκτός έδρας βαθμό στην ομάδα του.

Σημειώνεται ότι αυτό το ματς ήταν το ντεμπούτο του Λάζλο Μπόλονι στον «πράσινο» πάγκο και του Ζοσέ Μαουρίσιο με τη φανέλα του «τριφυλλιού».

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς, όμως οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκαν άκαρπες. Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι στο 54’ σε σουτ του Φακούντο Σάντσες που αποκρούστηκε στο χέρι του Σαλβαδόρ Σάντσες. Ο Καρλίτος το εκτέλεσε, όμως ο Γκαραβέλης αποδείχθηκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία.

Ωστόσο, μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Ισπανός πήρε τη... ρεβάνς και με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Μετά το γκολ, ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε, θέλοντας να διαφυλάξει το προβάδισμά του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Βόλος να βρει χώρους και να πιέσει τους «πράσινους», οι οποίοι πλήρωσαν την επιλογή τους και τιμωρήθηκαν από τον Μπαρτόλο στις καθυστερήσεις.

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Φ. Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Αϊτόρ (68’ Μολό), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Καρλίτος (75’ Μπουζούκης).

Βόλος (Αν. Λόπες): Γκαραβέλης, Φεράρι, Σ. Σάντσες, Κολόμπο, Τέκιο (73’ Νίνης), Μπαριέντος (77’ Μπαρτόλο), Ριένστρα, Ουάρντα, Γκουαροτσένα (90’+3’ Ντεντάκης), Μαρτίνες (90’+4’ Κιάκος), Δουβίκας.

Ο Ολυμπιακός το ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός τις... εντυπώσεις
Ένα γκολ του Φορτούνη στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό απέναντι σε ένα Παναθηναϊκό που ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.
Άλωσε το ΟΑΚΑ ο Ατρόμητος με δράστη τον Λάζαρο
Με ένα τέρμα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος δραπέτευσε με νίκη από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού, ο οποίος επέστρεψε στα ανεπιτυχή αποτελέσματα.
Πρώτη νίκη για τους «πράσινους» στη φετινή Super League
Έπρεπε να φτάσει η 7η αγωνιστική για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός το παρθενικό του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.
Έσπασε το ρόδι ο Παναθηναϊκός
Πέρασε ο Άρης από το ΟΑΚΑ, βυθίζοντας περαιτέρω τον Παναθηναϊκό
Χάρη στη νίκη τους αυτή, οι «κίτρινοι» έφτασαν τους 10 βαθμούς και συνεχίζουν αήττητοι από την κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι «πράσινοι» παρέμειναν στον 1 βαθμό σε 3 παιχνίδια.