Χωρίς νικητή το ντέρμπι «δικεφάλων» στο ΟΑΚΑ

Έπειτα από ένα σκληρό ματς στο οποίο κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής ημέρας για το πρωτάθλημα της Super League

Αμφότερες οι ομάδες τα «έδωσαν όλα» για τη νίκη, με ευκαιρίες να δημιουργούνται μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς. Τη σαφή εδαφική υπεροχή στο ματς είχαν οι φιλοξενούμενοι που επιχείρησαν κυρίως με σέντρες να διασπάσουν τη μαζική «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Από την πλευρά της η αποδεκατισμένη (λόγω τραυματισμών και ποινών) Ένωση είχε ως βασικό της στόχο να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνα και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και δημιούργησε συνεχείς ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά για να πάρει το προβάδισμα, απέναντι σε μια ΑΕΚ που είχε παθητικό ρόλο και προσπαθούσε να ανακόψει τις κατά κύματα επιθέσεις των φιλοξενουμένων.

Κόντρα στη ροή του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι (στο 23ο λεπτό με τον Ασφαριφάρντ). Μετά το γκολ, η Ένωση άρχισε να ισορροπεί σιγά-σιγά το ματς, έχοντας βέβαια πάντα ως βασική προτεραιότητά της να μη δεχθεί τέρμα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την αμυντική διάταξη της ΑΕΚ. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους, χάρη στις αλλαγές που έκανε και ο Φερέιρα. Τελικά, στο 89ο λεπτό (με κοντινή κεφαλιά του Μουργκ), ο ΠΑΟΚ βρήκε το τέρμα που έψαχνε σε όλο το ματς και προσπάθησε για την ολική ανατροπή σε όσο χρόνο έμενε, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τελευταία φάση του ματς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσιντώτα να αποκρούει την μπάλα σε τετ-α-τετ με τον Σφιντέρσκι.

Υπενθυμίζεται ότι από την ομάδα της ΑΕΚ απουσίαζαν σήμερα οι Μάνταλος, Σιμόες, Γκαρσία, Μπακάκης, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, ενώ ο Καρέρα έδωσε την ευκαιρία να κάνουν ντεμπούτο τρεις ποδοσφαιριστές: Μουαμέρ Τάνκοβιτς, Ιονούτ Νεντελτσεάρου, Μάριο Μιτάι.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνίντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Παουλίνιο (70΄ Βασιλαντωνόπουλος), Μιτάι (46΄ Λόπες), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Λιβάγια, Τάνκοβιτς (60΄ Αλμπάνης, 80΄λ.τρ. Σαμπανάτζοβιτς), Ανσαριφάρντ (60΄ Ολιβέιρα)

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (68΄ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Εσίτι (58΄ Νινούα), Σβάμπ, Ζίφκοβιτς (80΄ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (68΄ Σφιντέρσκι), Τσόλακ.

Στο ΟΑΚΑ απόψε το πρώτο μεγάλο ματς της σεζόν
Το βραδινό ντέρμπι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό στάδιο αποτελεί το σημαντικότερο παιχνίδι της σημερινής αγωνιστικής δράσης στη Super League, ενώ ξεχωριστό ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα άλλα δύο ματς.
Δυνατά τεστ για τους «μεγάλους» στο σημερινό πρόγραμμα της Super League
Σήμερα είναι το κυρίως πιάτο της 4ης αγωνιστικής της Super League με τους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό να έρχονται αντιμέτωποι με δυνατά τεστ εντός και εκτός έδρας.
Κουνάει σεντόνι ο ΠΑΟΚ – τριάρα ο Ολυμπιακός στην πρόβα τελικού
Το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League πήρε ο ΠΑΟΚ, μετά την ολοκλήρωση της φάσης των πλέι οφ στο πρωτάθλημα της Super League 1.
Δεν κάνει ένσταση η ΑΕΚ
Ο Δημήτρης Μελισσανίδης αποφάσισε προσωπικά να μην προχωρήσει η ΑΕΚ σε ένσταση για την υπόθεση των μη θεωρημένων καρτών υγείας 12 παικτών του ΠΑΟΚ στο ματς του ΟΑΚΑ το βράδυ της Κυριακής.