Συνεχίζει την προέλαση ο Άρης στο πρωτάθλημα

Άλλοι τρεις βαθμοί για τους «κίτρινους» που παραμένουν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα της Super League.

Με το... προσφιλές του σκορ 1-0 ο Άρης υπέταξε τον Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τη Super League και συνεχίζει πρωτοπόρος και αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα.

Πλέον οι «κίτρινοι» μετρούν 4 νίκες σε 5 αγώνες (με το υπέρ τους 1-0 να είναι το αποτέλεσμα σε 3 ματς). Ο Άρης έχει μόνο μια (εντός έδρας) ισοπαλία με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική. Από την πλευρά του, ο Απόλλων έχει μία νίκη στα μόλις δύο ματς που έχει δώσει φέτος.

Το σημερινό παιχνίδι έγινε στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Οι Ζωσιμάδες», καθώς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» πραγματοποιούνται εργασίες βελτίωσης του αγωνιστικού χώρου.

Στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, η καλά οργανωμένη αμυντικά διάταξη των φιλοξενουμένων δεν άφησε περιθώριο στους (τυπικά) γηπεδούχους να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες. Ωστόσο, στην πρώτη, ουσιαστικά, τελική τους προσπάθεια, οι «κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος με όμορφο φαλτσαριστό σουτ έκανε το 1-0 για τον Άρη στο 35ο λεπτό.

Στην επανάληψη, έπειτα από ένα πρώτο 20λεπτο χωρίς φάσεις, ο Απόλλων ανέβασε τον ρυθμό του και επιχείρησε να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο οι κυριότερες φάσεις που δημιουργήθηκαν αναιρέθηκαν ουσιαστικά με τη συνδρομή του VAR. Συγκεκριμένα, στο 70ο λεπτό ο Σλίβκα βρήκε δίχτυα, ωστόσο ο Άντονι Μουνιέ που συμμετείχε στη φάση, ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Επίσης, στο 84’, υπήρξε πτώση του Μουνιέ εντός περιοχής έπειτα από σύγκρουση με τον Δεληζήση, ωστόσο καταλογίστηκε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Τα στοιχεία του αγώνα

• Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας), Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου), Κωνσταντίνος Λιόντος (Ηπείρου), 4oς: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας).
  • VAR: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας), AVAR: Τρύφων Πετρόπουλος (Αρκαδίας).
  • Κίτρινες: Σάκιτς, Τζέγκο - Σλίβκα, Βιτλής, Μπαξεβανίδης.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Ματίγια (90’+4’ Μάνος), Τζέγκο (58’ Σάσα), Γκαρσία (75’ Μαντσίνι), Γκάμα (75’ Κάτσε), Μπερτόγλιο (90’+4’ Μπαγκαλιάνης), Λόπεθ.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Κώτσαρης, Χουχούμης (62’ Μουνιέ), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Μπεντινέλι (90’ Κολ), Σλίβκα, Φερνάντεζ (62’ Μουνιέ), Τσιλούλης, Βιτλής (90’ Ιωαννίδης), Φατιόν (45’ Τσαμπούρης).

Έπιασε κορυφή με οδηγό τον Χασάν
Σε... προσωπική υπόθεση μετέτρεψε ο Χασάν το ματς του Ολυμπιακού κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στη Super League.
Πέρασε ο Άρης από το ΟΑΚΑ, βυθίζοντας περαιτέρω τον Παναθηναϊκό
Χάρη στη νίκη τους αυτή, οι «κίτρινοι» έφτασαν τους 10 βαθμούς και συνεχίζουν αήττητοι από την κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι «πράσινοι» παρέμειναν στον 1 βαθμό σε 3 παιχνίδια.