«Στοπ» του ΠΑΣ στον πρωταθλητή Ολυμπιακό

Τις πρώτες του απώλειες βαθμών υπέστη σήμερα ο Ολυμπιακός, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στα Γιάννενα με τον τοπικό ΠΑΣ, σε ματς για την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς (μόλις στο 5ο λεπτό με τον Παμλίδη), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (στο 51΄ με τον Ελ Αραμπί).

Ο ΠΑΣ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στους «ερυθρόλευκους» που δεν κατάφερναν να πιάσουν τον γνωστό τους ρυθμό.

Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο 26΄ με τον Κρίζμαν, ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε στο 36ο με τον Σεμέδο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές (χάρη και στον Φορτούνη που μπήκε ως αλλαγή), πέτυχαν γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης και κυνήγησαν την ολική ανατροπή.

Ωστόσο, τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασαν οι γηπεδούχοι στο 70ο, όταν το σουτ του Κρίζμαν απέκρουσε ασθενώς ο Τζολάκης, με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι πριν την μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Επίσης, στις καθυστερήσεις έγινε μια φάση που θα συζητηθεί: ο Χασάν σκόραρε με κεφαλιά μετά το δοκάρι που είχε ο Ελ Αραμπί, αλλά με τη συνδρομή του VAR κι αφού πέρασαν αρκετά λεπτά το γκολ δε μέτρησε.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Σιόντης (86΄ Λιάσος), Καρτάλης (73΄ Ντομίνγκεθ), Κάστρο, Νάουμετς (57΄ Λεό), Παμλίδης (86΄ Λώλης), Κρίζμαν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46΄ Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς (69΄ Χασάν), Ελ Αραμπί.

Με επιπλοκές λόγω κορονοϊού οι Χασάν και Μπρούνο-Επιστρέφουν το 2021
Μερικές εβδομάδες ακόμη θα απέχουν από τις υποχρεώσεις του Ολυμπιακού οι Χασάν και Μπρούνο που νοσούν το τελευταίο διάστημα από κορονοϊό.
Πέρασε από τον Άρη, έμεινε μόνος στην κορυφή ο Ολυμπιακός
Το φετινό αήττητο του Άρη έσπασε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1 και μένοντας μόνος του στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στη Super League.
Στις καθυστερήσεις και με ανατροπή το τρίποντο για τον ΠΑΟΚ
Άλλη μια δύσκολη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο «δικέφαλος» επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.
Ο Ολυμπιακός το ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός τις... εντυπώσεις
Ένα γκολ του Φορτούνη στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό απέναντι σε ένα Παναθηναϊκό που ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.
Πέρασε από την Κρήτη και έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός
​​​​​​​Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League αναρριχήθηκε ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 1-0 επί του ΟΦΗ, στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».