Νίκησε η Ομόνοια πριν ταξιδέψει για Ελλάδα

Τρεις μέρες πριν από την πρώτη αναμέτρησή της με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ Λάρνακας στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Ο Χένινγκ Μπεργκ έκανε ροτέισιον με τη σκέψη στον αγώνα του Φαλήρου.

Οι παίκτες του πέτυχαν το 1-0 με γκολ του Τζιωνή από κοντά, στις καθυστερήσεις του α’ μέρους. Ισοφαρίστηκαν στο 68’ με κεφαλιά του Τρουγιόλς, όμως δεν το έβαλαν κάτω. Το τελικό 2-1 έγινε στο 89’, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Πορτογάλου αριστερού μπακ της, του Κίκο. Στη βαθμολογία είναι δεύτερη, με 8 βαθμούς σε 4 παιχνίδια, έναν πίσω από την ΑΕΛ.

Σαρωτικό 7-2 επί της Χίμκι

Σε μεγάλα κέφια είναι η Κράσνονταρ, που υποδέχεται αύριο τον ΠΑΟΚ στη Ρωσία για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Φιλοδώρησε με 7-2 τη Χίμκι την Παρασκευή, με τον Μάρκους Μπεργκ να ανοίγει τον χορό των γκολ στο 19ο λεπτό και να δίνει ασίστ στον Κλάεσον για το 2-0 λίγο αργότερα. Η Χίμκι ισοφάρισε σε 2-2, όμως κατόπιν ήρθε η... καταιγίδα.

Ο Κλάεσον πρόσθεσε στη συγκομιδή του άλλο ένα γκολ και δύο ασίστ, ενώ σκόραραν επίσης οι Βιλιένα, Καμπελά, Ούτκιν και Σουλεϊμάνοφ. Υστερα από 8 αγωνιστικές, η Κράσνονταρ είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας της ρωσικής Πρέμιερ, σε απόσταση 3 βαθμών από τις πρωτοπόρους Ζενίτ και Σπαρτάκ Μόσχας.

Δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, η Ζανκτ Γκάλεν, ξεκίνησε με εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σιόν το φετινό πρωτάθλημα Ελβετίας. Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, το μοναδικό γκολ ήρθε στο 38ο λεπτό με κεφαλιά του Σερβοελβετού Μπετίμ Φάζλιγι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και κάπου εκεί τελείωσαν οι φιλοδοξίες τους.

Μια βόλτα στο άγνωστο...
Ενα διαφορετικό Τσάμπιονς Λιγκ πρόκειται να παρακολουθήσουμε φέτος λόγω της πανδημίας και των νέων συνθηκών.
Τα πάνω κάτω σε 3 εβδομάδες
Η φιναλίστ του Τσάμπιονς Λιγκ, Παρί, βρίσκεται τώρα χωρίς βαθμό ύστερα από δύο αγώνες της Λιγκ 1, με πολλούς παίκτες απόντες λόγω τιμωρίας και κορονοϊού και χωρίς μεταγραφές.
Βυθίστηκε στο πένθος η Σεβίλη
Σαν σήμερα πριν από 13 χρόνια, στις 28 Αυγούστου 2007, η ΑΕΚ επρόκειτο να δώσει τον εντός έδρας αγώνα της με τη Σεβίλη για την 3η προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.