Σεφτέ ο ΟΦΗ με... κυνισμό στη Λαμία
INTIME SPORTS

Ενα αδιανόητο αυτογκόλ του Λουκά Βύντρα στο 35’ (η μπάλα βρήκε σε λακκούβα και άλλαξε πορεία!) και μια πολύ ωραία κεφαλιά του Σαρδινέρο στο 72’ έφταναν και περίσσευαν στον ΟΦΗ για να κάνει σεφτέ στο πρωτάθλημα.

Οι Κρητικοί πέτυχαν την πρώτη τους νίκη σε επίσημους αγώνες στη Λαμία κόντρα στην τοπική ομάδα που απλώς μείωσε στο 90+5’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρόμανιτς (1-2), παρότι είχε την πρωτοβουλία και τις περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα τους εξαιτίας της καταπόνησης βασικών παικτών από την ευρωπαϊκή μάχη με τον Απόλλωνα Λεμεσού, γεγονός που τροποποίησε την αγωνιστική φιλοσοφία στην οποία μας έχουν συνηθίσει, δίνοντας τη θέση της στον... κυνισμό. Το απίστευτο γκολ του Βύντρα στο 35’ έπαιξε σαφώς ρόλο στην έκβαση του ματς, μια και η Λαμία ήταν αναγκασμένη να πάρει ρίσκα για να φτάσει στην ισοφάριση. Σπατάλησε όμως τις ευκαιρίες της, ενώ ο ΟΦΗ με τον Σαρδινέρο στο 72’ «κλείδωσε» το τρίποντο. Η Λαμία μείωσε το σκορ με εύστοχο πέναλτι του Ρόμανιτς στο 90+5’ (μέσω VAR και ύστερα από πέντε λεπτά καθυστερήσεων) και απώλεσε άλλη μία καλή στιγμή με τον Κωστίκα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Λαμία: (Γ. Πετράκης): Εμπασί, Σκόνδρας (66’ Προβυδάκης), Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Βασιλόγιαννης (76’ Κωστίκα), Νιάσε (76’ Παλαβαντισβίλι), Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα (64’ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Καραμάνος (46’ Χατζηστραβός).

ΟΦΗ: (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής (61’ Σολίς), Σελίμοβιτς, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ (61’ Μεγιάδο), Στάικος (60’ Σαρδινέρο), Νέιρα, Ναμπί (90+9’ Βούρος), Γκαργκαλατζίδης (77’ Γρίβας).

Σκόρερ: 90+5’ Ρόμανιτς - 35’ Βύντρα (αυτ.), 72’ Σαρδινέρο.
Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας).
Κίτρινη: 53’ Σκόνδρας, 85’ Μπεχαράνο - 77’ Νέιρα, 82’ Γρίβας, 90+4’ Σελίμοβιτς.
Κόκκινη: -

Επέστρεψε στην κορυφή ο Άρης μετά τον... περίπατο στην Κρήτη
Από νίκη σε νίκη πηγαίνει ο Άρης στο πρωτάθλημα της Super League, ο οποίος είχε ένα εύκολο απόγευμα το Σάββατο κόντρα στον ΟΦΗ, τον οποίο νίκησε με 3-0.