24°C 24.1°C / 24.1°C
    69%
Justin Tallis/Pool via AP

Η πρώτη «κανονιά»

Στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν στην Αγγλία, η Αρσεναλ κατέκτησε το Κομιούνιτι Σιλντ επικρατώντας της Λίβερπουλ στα πέναλτι με 5-4. (1-1 κανονική διάρκεια).

Η Αρσεναλ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν στην Αγγλία, το Κομιούνιτι Σιλντ, επικρατώντας της Λίβερπουλ στα πέναλτι με 5-4, ύστερα από το 1-1 της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην αναμέτρηση μεταξύ της περσινής πρωταθλήτριας και της κυπελλούχου Αγγλίας που έγινε προχθές στο άδειο «Ουέμπλεϊ», οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με εξαιρετικό δεξί σουτ του Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Αλισον. Ηταν η δίκαιη εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς οι Λονδρέζοι ήταν σούπερ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Λίβερπουλ έδειχνε να μην μπορεί να μπει στον ρυθμό του αγώνα. Οσο για τον Ομπαμεγιάνγκ, πανηγύρισε το γκολ του με τα δυο χέρια σταυρωμένα στο στήθος. Ηταν ο χαιρετισμός «Wakanda Forever», τιμώντας τη μνήμη του Τσάντγουικ Μπόζμαν που ενσάρκωσε τον «Μαύρο Πάνθηρα», τον αγαπημένο ήρωα του Γκανέζου επιθετικού.

Μετά την ανάπαυλα όμως, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ (ο Τσιμίκας έμεινε στον πάγκο) δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για να ανατρέψουν την κατάσταση. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 75’ με συνδυασμό του Σαλάχ με τον Μιναμίνο και ωραιότατο τελείωμα του Ιάπωνα. Οι «κόκκινοι» προσπάθησαν να αποφύγουν τα πέναλτι -δεν υπήρχε παράταση-, αλλά τους έλειψε το καθαρό μυαλό μπροστά στο τέρμα του Εμιλιάνο Μαρτίνες, όπως παραδέχτηκε και ο Γερμανός τεχνικός τους: «Σε τέτοια παιχνίδια χρειάζεσαι την τελική γροθιά για το νοκ άουτ. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει περισσότερα γκολ. Ομως δεν το κάναμε και τα πέναλτι είναι πάντα λοταρία».

Εκεί, στη... λοταρία, ο 20χρονος επιθετικός της Λίβερπουλ Ρίαν Μπριούστερ αστόχησε από την άσπρη βούλα, ενώ οι «κανονιέρηδες» ευστόχησαν σε όλα τα χτυπήματά τους, με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει το τελευταίο, που έδωσε στην Αρσεναλ το 16ο τρόπαιό της στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Ο Μικέλ Αρτέτα, που πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο του μετά το Κύπελλο Αγγλίας, ήταν πολύ ευχαριστημένος με τους παίκτες του: «Η περσινή βαθμολογία έδειξε ότι το χάσμα ήταν τεράστιο και βρισκόμασταν πολύ μακριά από τη Λίβερπουλ. Υπάρχουν πολλά στοιχεία στα οποία πρέπει να βελτιωθούμε ώστε να κλείσουμε αυτό το χάσμα. Και η σημερινή νίκη μας είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Δεν θα τη θεωρούσα μεμονωμένη επιτυχία, ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη τι ομάδες έχουμε κερδίσει τον τελευταίο καιρό».

Στον τελικό η Λίβερπουλ
Oι «κόκκινοι» επικράτησαν με 2-0 της Αρσεναλ και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας διατηρώντας την παράδοση απέναντι στους «κανονιέρηδες».
Αναβλήθηκε ο ημιτελικός Λίβερπουλ-Άρσεναλ λόγω συρροής κρουσμάτων Covid
Η αγγλική Football League ενέκρινε αίτημα της Λίβερπουλ να ακυρωθεί ο αγώνας λόγω μιας σειράς θετικών τεστ στον σύλλογο που οδήγησε στο κλείσιμο του προπονητικού του χώρου.
«Όρθια» η Τσέλσι στο Άνφιλντ, διασυρμός Άρσεναλ από Σίτι
Με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι Λίβερπουλ-Τσέλσι, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League. Στο άλλο μεγάλο ματς της ημέρας, η Μάντσεστερ Σίτι ταπείνωσε με 5-0 στο «Έτιχαντ» την Άρσεναλ.
Το «υπερόπλο» Λουκάκου
O θηριώδης Βέλγος επιθετικός χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να πετύχει το πρώτο του γκολ για την Τσέλσι,