Παράσταση για έναν ρόλο στο ντέρμπι των «αιωνίων»

Με συνοπτικές διαδικασίες, ο Ολυμπιακός σφράγισε από νωρίς τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης», παίρνοντας το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμα ματς για τα πλέι οφ στη Super League

Το τελικό 3-0 επέτρεψε στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (75 βαθμοί) να αυξήσει τη διαφορά του από τους δύο «δικεφάλους», ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, που μοιράζονται τη δεύτερη θέση (56 βαθμοί) και να συνεχίζει ολοταχώς για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Η νίκη κλείδωσε ουσιαστικά από το 21ο λεπτό, όταν ο Ελ Αραμπί πέτυχε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, δίνοντας διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του απέναντι σε έναν ανήμπορο να αντιδράσει Παναθηναϊκό.

Στα υπόλοιπα λεπτά, οι γηπεδούχοι ουσιαστικά έκαναν διαχείριση της κατάστασης, με μεγάλη άνεση, μπλοκάροντας τους «πράσινους» που αγωνίζονταν με πολλές απουσίες βασικών παικτών.

Για την ιστορία, το σκορ άνοιξε μόλις στο 5΄ με τον Γκιλιέρμε, ενώ ο Καφού έκανε το τελικό 3-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Γκιλιέρμε, Χατζηθεοδωρίδη, Χατζηγιοβάνη, Κουρμπέλη, Ανουάρ, Ζαγαρίτη.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί (74΄ Γκασπάρ), Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (61΄ Καφού), Καμαρά (86΄ Μπρούνο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (74΄ Μασούρας), Ελ Αραμπί (61΄ Χασάν).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (80΄ Ζαγαρίτης), Ανουάρ (86΄ Καμπετσής), Δώνης, Ζαχίντ (46΄ Κολοβός), Αγιούμπ (71΄ Μπουζούκης), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.

Ο Ολυμπιακός το ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός τις... εντυπώσεις
Ένα γκολ του Φορτούνη στάθηκε αρκετό για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό απέναντι σε ένα Παναθηναϊκό που ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε κλασικές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα.
Ο Ελ Αραμπί έστειλε τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Super League
Μόνος πρώτος είναι, πλέον, στην Super League ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη με 1-0 επί του αξιόμαχου Παναθηναϊκού στο άδειο, λόγω τιμωρίας. «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ελ Αραμπί έκρινε το ματς στο 74’.
Πέρασε από την Κρήτη και έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός
​​​​​​​Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League αναρριχήθηκε ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 1-0 επί του ΟΦΗ, στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».
Άλωσε το ΟΑΚΑ ο Ατρόμητος με δράστη τον Λάζαρο
Με ένα τέρμα του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος δραπέτευσε με νίκη από το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με 1-0 του Παναθηναϊκού, ο οποίος επέστρεψε στα ανεπιτυχή αποτελέσματα.
Πρώτη νίκη για τους «πράσινους» στη φετινή Super League
Έπρεπε να φτάσει η 7η αγωνιστική για να πανηγυρίσει ο Παναθηναϊκός το παρθενικό του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.
Έσπασε το ρόδι ο Παναθηναϊκός
Έπιασε κορυφή με οδηγό τον Χασάν
Σε... προσωπική υπόθεση μετέτρεψε ο Χασάν το ματς του Ολυμπιακού κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στη Super League.