Περέα και Χατζηγιοβάνης τον έφεραν στην πεντάδα
ΙΝΤΙΜΕ

Στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα για πρώτη φορά από την έναρξη της φετινής σεζόν φιγουράρει ο Παναθηναϊκός μετά τη σαββατιάτικη νίκη του με 2-0 επί της Λαμίας στο ΟΑΚΑ, που έφερε ξεκάθαρα τη σφραγίδα των Τάσου Χατζηγιοβάνη και Χουάν Χοσέ Περέα.

Το «τριφύλλι» είχε τραγική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και το προβάδισμά του στο σκορ πριν από την ανάπαυλα των ημιχρόνων (44΄) με την υποδειγματική εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη ήταν καθαρά θέμα συγκυρίας, καθώς η Λαμία είχε τον έλεγχο και τις περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες στο ενεργητικό της στο συγκεκριμένο διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, η είσοδος του Περέα αντί του Ζαχίντ (52’) άλλαξε άρδην την εικόνα του ματς και σε συνδυασμό με τη σωστή όσο και αφελή αποβολή του Μπεχαράνο με δεύτερη κίτρινη (60’), που ανέτρεψε τις αριθμητικές ισορροπίες, τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα έξι ματς, έχοντας πλέον μπροστά τους μεθαύριο το πολύ δύσκολο όσο και καθοριστικό παιχνίδι με τον τέταρτο της βαθμολογίας ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Η Λαμία πάντως κέρδισε τις εντυπώσεις με την αγωνιστική της εικόνα, ειδικά στο πρώτο μισό του αγώνα, και παρότι γνώρισε την ήττα για πρώτη φορά μετά από πέντε παιχνίδια, επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται στον σωστό αγωνιστικό δρόμο με τον Ακη Μάντζιο στο τιμόνι της.

Οπως προαναφέραμε, αυτοί που έκλεψαν την παράσταση στο προχθεσινό ματς ήταν ο Τάσος Χατζηγιοβάνης και ο Χουάν Χοσέ Περέα. Αμφότεροι σκόραραν σε καθοριστικά σημεία και ουσιαστικά χάρισαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Ο μεν Χατζηγιοβάνης με τη σεμιναριακή εκτέλεση στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος (44΄), κατεβάζοντας με ιδανικό κοντρόλ την μπάλα στο όριο της γραμμής του άουτ και βάζοντας το «τριφύλλι» στη θέση του οδηγού εντελώς αναπάντεχα. Ο δε Περέα, εκτός του ότι «κλείδωσε» το ματς με το 2-0 και το τρομερό αριστερό του σουτ στον ουρανό των διχτυών (82΄), γύρισε το «τσιπάκι» ολόκληρης της ομάδας.

Ο 19χρονος Κολομβιανός έμοιαζε με ταυρί σε κάθε του εξόρμηση προς την αντίπαλη εστία, έχοντας ασταμάτητη ένταση και ορμή, ενώ η είσοδός του στην ενδεκάδα έπαιξε σημαίνοντα ρόλο στο γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός, από μόλις μία (1) τελική στο πρώτο ημίχρονο, έκλεισε το ματς με δέκα (10) και κατέκτησε άνετα το τρίποντο.

Υπήρξαν όμως και τρεις ακόμα παίκτες που είχαν καθοριστική συμβολή στη νίκη του Παναθηναϊκού. Ο Σωκράτης Διούδης, που στο πρώτο ημίχρονο κράτησε το μηδέν με την απόκρουσή του στο σουτ του Σκόνδρα στο 38΄, ο Αχιλλέας Πούγγουρας ο οποίος μπήκε στα παπούτσια του Ολλανδού Σένκεφελντ που απουσίαζε λόγω καρτών και δέσποζε στα μετόπισθεν, αλλά και ο Ζοάο Νούνες.

Μετά το πολύ καλό του δεύτερο ημίχρονο στον Βόλο, ο Πορτογάλος αμυντικός ήταν από τους κορυφαίους των «πράσινων» απέναντι στη Λαμία, έχοντας ρόλο κεντρικού μέσου. Ανταποκρίθηκε τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά και είχε στο ενεργητικό του τη φανταστική αλλαγή παιχνιδιού προς τον Χατζηγιοβάνη στη φάση του καθοριστικού πρώτου γκολ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Νούνες, Κουρμπέλης, Μπουζούκης (79΄ Μπεκ), Ζαχίντ (52΄ Περέα), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (86΄ Καμπετσής).

ΛΑΜΙΑ (Α. Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (63΄ Μπουλούλης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (73΄ Σάλιακας), Τουράμ.

ΣΚΟΡΕΡ: 44΄ (πέν.) Χατζηγιοβάνης, 82΄ Περέα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσσης (Ηπείρου).

ΚΙΤΡΙΝΗ: 41΄ Μπουζούκης, 65΄ Νούνες, 90+4΄ Μπεκ - 37΄ Μπεχαράνο, 63΄ Σκόνδρας.

ΚΟΚΚΙΝΗ: 60΄ Μπεχαράνο (2η κίτρ.).

Εις το όνομα του πατρός...
Η σχέση «πατρός και υιού» δεν βρίσκεται πλέον στην πρώτη γραμμή της παναθηναϊκής επικαιρότητας και άπαντες αποθέωσαν τον Χρήστο Δώνη για την εμφάνιση του στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ,
Φρεσκάδα και νιάτα!
Ούτε παραγγελία να την είχε κάνει ο Γιώργος Δώνης, που είδε την ομάδα του να σφραγίζει και τυπικά το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου με τη χθεσινή δεύτερη νίκη (2-0) επί της Παναχαϊκής.
Ντέρμπι επιβίωσης με... άλλο σύστημα
Ο χρόνος μετράει αντίστροφα για την προετοιμασία του Παναθηναϊκού στο κυριακάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (20.30 - Novasports 1), το οποίο συμπίπτει χρονικά με την απόλυτη αγωνιστική παρακμή του...
Τα τρία κακά της μοίρας του
Πέρυσι τέτοια εποχή ο Παναθηναϊκός δεν είχε καν το δικαίωμα να πραγματοποιήσει μεταγραφές ξένων παικτών, πλην ενός. Φέτος θα έπρεπε θεωρητικά όλα να πηγαίνουν καλύτερα όμως παρουσιάζει μια θλιβερή εικόνα.
Ο ΟΦΗ ασέλγησε ξανά στο πτώμα του Παναθηναϊκού!
Ενας ΟΦΗ  βγαλμένος μέσα από τις ένδοξες στιγμές της δεκαετίας το ’90 χόρεψε… πεντοζάλη τον αξιοθρήνητο Παναθηναϊκό, ταπεινώνοντάς τον για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν μέσα στο ΟΑΚΑ (1-3).
«Μπλόκο» στην πρεμιέρα απ’ τον κακό του δαίμονα
Ο Παναθηναϊκός πετούσε φωτιές στα ματς προετοιμασίας, αλλά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος το Σάββατο στη Λαμία ήταν απογοητευτικός, μένοντας φυσιολογικά και μοιραία στην ισοπαλία (1-1) απέναντι στον κακό του...