«Πέρασε» η ΑΕΚ από την Ξάνθη, στην πεντάδα ο Παναθηναϊκός

«Εκδίκηση» πήρε η ΑΕΚ στην Ξάνθη από την τοπική ομάδα, για την ήττα στην 1η αγωνιστική στο ΟΑΚΑ, όταν η ακριτική ομάδα είχε επικρατήσει με 2-1.

Στο πλαίσιο, λοιπόν, της 14ης αγωνιστικής για τη Super League 1, η Ένωση πλήρωσε την Ξάνθη με το... ίδιο νόμισμα, επικρατώντας με 1-0 και παραμένοντας έτσι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον 24 βαθμούς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Γαλανόπουλος στο 84ο λεπτό. Σημειώνεται ότι η ΑΕΚ είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον νέο της προπονητή, Μάσιμο Καρέρα.

Αντίθετα, η Ξάνθη έμεινε στους 19 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση. Σημαντική στην εξέλιξη του ματς, ήταν η αποβολή του Φασίδη στο 77ο λεπτό. Μέχρι εκείνο το σημείο το ματς ήταν μοιρασμένο, όμως στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ -με τον αέρα και της αριθμητικής της υπεροχής- ενέτεινε περαιτέρω τις προσπάθειές της και λίγο αργότερα έφτασε στο ποθητό τέρμα.

Στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός, χωρίς να πραγματοποιήσει εντυπωσιακή εμφάνιση, νίκησε τη Λαμία με 2-0 και ανέβηκε πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Πλέον είναι στην 5η θέση με 20 πόντους, τη στιγμή που η Λαμία παραμένει κάτω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα (στην 9η θέση με 17 βαθμούς).

Οι «πράσινοι» χωρίς να απειλούν στο πρώτο ημίχρονο, έφτασαν στο γκολ στο 44ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη. Στην επανάληψη, η Λαμία έμεινε νωρίς με 10 παίκτες (αποβολή Μπεχαράνο στο 60ο λεπτό), με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει εύκολα στη νίκη, την οποία «σφράγισε» στο 82ο λεπτό με γκολ του Περέα

Σκόνταψε στη Λαμία η ΑΕΚ, 5αρα ο Αστέρας κόντρα στην Ξάνθη
Στη Λαμία σταμάτησε το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ που υποχρεώθηκε σε «λευκή» ισοπαλία. Νίκη-οξυγόνο για τον Αστέρα Τρίπολης που συνέτριψε με 5-0 την Ξάνθη.
Δυνατή η ΑΕΚ, πέρασε από την Τρίπολη
Μεγάλη νίκη με 0-1 στην Τρίπολη επί του Αστέρα, για την ΑΕΚ, στην 2η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση έκανε το δύο στα δύο και κέρδισε στην Αρκαδία για πρώτη φορά, μετά από τον Γενάρη του 2011! Λευκή...
Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, στο κυνήγι της Ευρώπης Αστέρας και Ξάνθη
Μία αγωνιστική πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος στη Super League κι η μόνο εκκρεμότητα παραμένει η κατάκτηση της πέμπτης θέσης που ισοδυναμεί με ευρωπαϊκή έξοδο στο Europa League της ερχόμενης περιόδου.