Σούπερ Φετφατζίδης, φρέναρε τον Ατρόμητο
ΙΝΤΙΜΕ

Ενα ματς με συγκλονιστικό φινάλε έγινε στο Περιστέρι, όπου ο Αρης αντιμετώπισε τον Ατρόμητο του πρώην προπονητή του Σάββα Παντελίδη, 100 μέρες μετά την αποχώρησή του από τους «κιτρινόμαυρους». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά ισοφαρίστηκαν αμφότερες με δύο γκολ στις καθυστερήσεις των ημιχρόνων.

Ο αγώνας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και διαγωνισμός όμορφων γκολ που άρχισε με το ανάποδο ψαλιδάκι του Βέλλιου στο 24΄, συνεχίστηκε με τον πανέμορφο συνδυασμό Φετφατζίδη-Γκάμα στην ισοφάριση (η φάση πέρασε από τον έλεγχο του VAR και κρίθηκε ότι ο Λάρσον, που ήταν σε θέση οφσάιντ, δεν επηρέασε) και κατέληξε σε ένα πανέμορφο σλάλομ και σουτ του «Φέτφα» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λίγα λεπτά πριν, στο 86΄ είχε μπει και ένα γκολ με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπα σε ανόητο μαρκάρισμά του στον Γιακουμάκη. Ο τελευταίος θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας για τους γηπεδούχους, αν στο φινάλε του ματς δεν αστοχούσε σε τετ α τετ.

Κραυγαλέα ήταν και η ευκαιρία του Ουγκράι στο 67΄ όταν μόνος απέναντι από τον Εμαν (τον επανέφερε ο Ενιγκ στην αρχική ενδεκάδα αφήνοντας εκτός αποστολής τον νεαρό Τσιλιγγίρη) έστειλε την μπάλα να «γλείψει» το οριζόντιο δοκάρι. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιάννης Φετφατζίδης και, μάλιστα, σε ορισμένα σημεία φαινόταν σαν να παίζει μόνος του.

● Ατρόμητος (Σ. Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο, Ταλόσα, Ρισβάνης, Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα (63΄ Μάντσον), Ανδρούτσος (77΄ Γιακουμάκης), Ενσικουλού (55΄ Ουγκράι), Μανούσος, Βέλλιος.
● Αρης (Μ. Ενινγκ): Εμάν, Μπα (90΄ Μαρτίνες), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόους, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί (46΄ Μαντσίνι), Γκάμα (82΄ Τόνσο), Λάρσον.
● Σκόρερ: 24΄ Βέλλιος, 86΄ Μανούσος (πέν.) - 45΄+1΄ Γκάμα, 90’+2΄ Φετφατζίδης.
● Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).
● Κίτρινη: 75΄ Χαρίσης - 29΄ Μπα.
● Κόκκινη: -

Μοιρασιά σε ρηχά νερά στο Περιστέρι
Ο Αρης σε πρώτη φάση αδειοδοτήθηκε για την Ευρώπη κι αυτό ίσως να έπαιξε ρόλο στον τρόπο που επέστρεψε ο Ατρόμητος στην αγωνιστική δράση μετά την περίοδο της διακοπής.
Αρης σε αποστολή για γκολ... πρόκρισης
Οι σκηνές στο αεροδρόμιο «Μακεδονία» της Θεσσαλονίκης φανέρωσαν πόσο μεγάλη είναι η δίψα του κόσμου του Αρη για πρόκριση της ομάδας στον τελικό του Kυπέλλου ύστερα από δέκα χρόνια.
Διπλό με ανατροπή κόντρα στο rotation
Εχοντας εξασφαλισμένη θέση στην εξάδα των πλέι οφ, ήταν μοιραίο ο Αρης να σχεδιάσει το τελευταίο παιχνίδι στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πάνω στις ανάγκες του αυριανού πρώτου ημιτελικού με την ΑΕΚ.
Οριστικά στην εξάδα ο Άρης, βυθίστηκε περαιτέρω ο Πανιώνιος
Ξεκαθαρίζουν σιγά-σιγά τα πράγματα τόσο για τις θέσεις που οδηγούν στην πρώτη εξάδα, όσο και στην ουρά του πρωταθλήματος για τη Super League 1.
Ζωντάνεψε το όνειρο της κούπας
Εχει επενδύσει στο Κύπελλο και φρόντισε να το φωνάξει πολύ πειστικά η ομάδα του Αρη χθες το απόγευμα στο Περιστέρι. Οι «κιτρινόμαυροι» έφεραν εκεί που ήθελαν τη ρεβάνς με τον Ατρόμητο, μετά το 0-0 του «Κλ....