«Βασίλισσα» για... 80'
AP Photo / Manu Fernandez

Η Ρεάλ Μ. έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της στο 2-2 με την Παρί Σεν Ζερμέν

Του Θ. ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

Μετά το νωθρό της ξεκίνημα σε όλες τις διοργανώσεις, η Ρεάλ Μαδρίτης προσπαθεί να βελτιωθεί με στόχο να γίνει πάλι ανταγωνιστική μεταξύ των μεγάλων και προς αυτή την κατεύθυνση ήθελε τη νίκη χθες επί της Παρί Σεν Ζερμέν. Για 80 λεπτά οι παίκτες του Ζιντάν εξυπηρέτησαν απόλυτα τον στόχο τους. Ηταν σαφώς ανώτεροι από τους Γάλλους και μπροστά στο σκορ με 2-0, χάρη σε γκολ του Καρίμ Μπενζεμά.

Ομως, οι «μερένγκες» έχουν ακόμη μπόλικες... παιδικές ασθένειες, ειδικά στην άμυνά τους. Στο 81’ Κουρτουά και Βαράν δεν συνεννοήθηκαν σωστά και από λάθος του Γάλλου ο Μπαπέ μείωσε σε 2-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σαράμπια βρήκε χώρο και ισοφάρισε σε 2-2 στερώντας τη νίκη από τους Ισπανούς.

Η αλήθεια είναι πως στο τέλος οι γηπεδούχοι έκαναν τα πάντα για να πάρουν τη νίκη και παραλίγο να τη βρουν από το «μαύρο πρόβατο» της εξέδρας. Ο Γκάρεθ Μπέιλ εκτέλεσε φάουλ στο 94’, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Κέιλορ Νάβας, ο οποίος αποθεώθηκε στην επιστροφή του στο «Μπερναμπέου». Μετά τη χθεσινή ισοπαλία, η Παρί περνά ως πρώτη και η Ρεάλ ως δεύτερη.

Ενα από τα πιο ωραία και δύσκολα γκολ της φετινής σεζόν σημειώθηκε στο Τορίνο. Στο 45ο λεπτό, ο Πάουλο Ντιμπάλα σκόραρε με απευθείας φάουλ από πολύ πλάγια θέση (σχεδόν από τη γραμμή του άουτ) και χάρισε τη νίκη στη Γιουβέντους με 1-0 κόντρα στην Ατλέτικο. Ετσι, πέρασε σε δεύτερη μοίρα η επιστροφή του Ρονάλντο στην ενδεκάδα. Πάντως, ο Μαουρίτσιο Σάρι τον Ντιμπάλα έκανε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και όχι τον Πορτογάλο… Η Γιούβε πέρασε ως πρώτη, ενώ η Ατλέτικο θέλει νίκη επί της αδιάφορης Λοκομοτίβ Μόσχας για να μην μπει σε περιπέτειες.

Σε επίπεδο πρόκρισης, η μεγάλη μάχη θα γίνει στον 3ο όμιλο. Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε παρά το εντός έδρας 1-1 με τη Σαχτάρ, αλλά όλα τα υπόλοιπα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Οι Ουκρανοί έχουν το προβάδισμα, εκτός κι αν χάσουν στο γήπεδό τους από την Αταλάντα (2-0 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ), η οποία με «διπλό» και μη νίκη των Κροατών επί της Σίτι, θα πάρει αυτή αναπάντεχα τη δεύτερη θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

● Γαλατασαράι – Μπριζ 1-1 (11’ Μπουγιούκ - 92’ Ντιατά)
● Ρεάλ Μ. - Παρί Σ.Ζ. 2-2 (17’, 79’ Μπενζεμά - 81’ Mπαπέ, 83’ Σαράμπια)
● Ερ. Αστέρας – Μπάγερν 0-6 (14’ Γκορέτζκα, 53’ πέν., 60’, 64’, 68’ Λεβαντόφσκι, 89’ Τολισό)
● Αταλάντα – Ντινάμο Ζ. 2-0 (27’ πέν. Μουριέλ, 47’ Γκόμες)

Halιa Madrid!
Συμπληρώθηκαν οι δύο πρώτες αγωνιστικές για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Τσάμπιονς Λιγκ και ο απολογισμός της είναι μία ισοπαλία, μία ήττα, μηδέν νίκες φυσικά και απολογισμός 2-5 γκολ!
Ο Ντι Μαρία γεύτηκε το πιάτο της εκδίκησης
Πέντε χρόνια έψαχνε ο Ανχελ ντι Μαρία μία ευκαιρία για να εκδικηθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης. Διότι δεν του έχει κάνει και λίγα... Kαι όπως αποδείχθηκε προχθές βράδυ στο «Παρκ ντε Πρενς» οι συνθήκες ήταν πιο ευνοϊκές.
Ζζζζζζζζιζού...
Η περίοδος χάριτος του Ζινεντίν Ζιντάν δείχνει να τελειώνει. Χθες στη Γαλλία, η έκπτωτη βασίλισσα διασύρθηκε με 3-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν, που αγωνίστηκε χωρίς τους Μπαπέ, Νεϊμάρ, Καβάνι.
Ντέρμπι απουσιών στο Παρίσι
Ενα σπουδαίο ματς επιφυλάσσει το δεύτερο σκέλος της πρώτης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, αυτό μεταξύ της Παρί Σεν Ζερμέν και της Ρεάλ Μαδρίτης με τους Γάλλους να έχουν ενισχυθεί φέτος εντυπωσιακά.
Πανίσχυρη Παρί
Από εκεί που όλοι περιμέναμε την Παρί Σεν Ζερμέν αποδυναμωμένους, το τέλος της μεταγραφικής περιόδου τους βρίσκει πιο δυνατούς από ποτέ σε επίπεδο ρόστερ.
Την... έσβησε σαν κεράκι
​Μοιάζει με αστείο πια η θεώρηση πολλών ότι η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν φαβορί στα δύο ματς απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Ουδείς μπορεί να υποτιμήσει τη μεγαλύτερη ομάδα του κόσμου, την κάτοχο του Τσάμπιονς Λιγκ. Κι...