Στον Βόλο έγινε της... ανατροπής
ΙΝΤΙΜΕ

Βίοι αντίθετοι για Βόλο και Ατρόμητο με το τέλος του διαστήματος πριν από τη δεύτερη διακοπή. Ο Ατρόμητος βρίσκει τα πατήματα και με το χθεσινό εντυπωσιακό 2-3 στο Πανθεσσαλικό, με ανατροπή μάλιστα από 2-0, πριν καν κλείσει το ημίχρονο, πετυχαίνει τη δεύτερη σερί νίκη του.

Οι νεοφώτιστοι, μετά την Ξάνθη, σε δεύτερο συνεχόμενο ματς απέναντι σε έμπειρη ομάδα της κατηγορίας, δεν τα καταφέρνουν. Ωστόσο, το χθεσινό είναι βαρύ, γιατί όταν κάνεις το 2-0 στο 36΄και πας στο ημίχρονο ισόπαλος, ό,τι και να πάθεις μάλλον το αξίζεις.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μετά τα γκολ των Ανδρούτσου και Μανούσου με πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε και το τρίτο από τον Γιακουμάκη, για τον Ατρόμητο.

Το σκορ είναι εντυπωσιακό, αλλά ελαφρώς παραπλανητικό, ως προς την εικόνα του αγώνα. Οι φάσεις ήταν λίγες και οι δύο άμυνες πλήρωσαν σχεδόν στο απόλυτο τις αδυναμίες που έβγαλαν στις φάσεις των γκολ. Ο ρυθμός στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς δεν ήταν ιδιαίτερα έντονος και μάλλον η εξέλιξη στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου απροσδόκητη.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου απέκτησε μεγάλο προβάδισμα ψυχολογικά με την ισοφάριση πριν από την ανάπαυλα κι αυτό έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο. Ελεγξε το ματς, δεν κινδύνεψε και βρήκε τη στιγμή για να φύγει με το πολύ σημαντικό «τρίποντο».

Βόλος (Χ. Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Δημόπουλος (45΄ Διαμαντής), Μπασόνγκ, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Ατιγιάτ (58΄ Γέντρισεκ), Μουνίθ (66΄ Μυστακίδης), Τόρες, Μάντζης.

Ατρόμητος (Γ. Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Μπαένα, Χαρίσης, Ανδρούτσος, Γιακουμάκης (86΄ Ενσικουλού), Μανούσος (74΄ Γκάλο), Ρόσα (66΄ Ουγκράι).

Σκόρερ: Τόρες 7΄, 36΄ - Ανδρούτσος 39΄, Μανούσος 45΄ (πέν.) Γιακουμάκης 63΄.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονία).

Κίτρινη: Μπασόνγκ 30΄, Δημόπουλος 45΄, Λύρατζης 48΄ - Γούτας 6΄, Μπαένα 32΄, Ρισβάνης 76΄.

Κόκκινη: -

«Ατρόμητος» όνομα και πράγμα
Επιστροφή από την… κόλαση για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στον Βόλο, όμως κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να φύγουν με ένα σπουδαίο τρίποντο (2-3).
Πρώτος με το... αριστερό
Μέσα σε ένα δίλεπτο με δύο πλασέ που έφυγαν από το αριστερό πόδι των δύο σκόρερ (Ποντένσε, Σουντανί) ο Ολυμπιακός εξαργύρωσε την κυριαρχία του, νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο.
Με συνεχείς ανατροπές υπέταξε ο Βόλος τον Παναιτωλικό
Της... ανατροπής έγινε στον Βόλο, με την τοπική ομάδα να είναι αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με 3-2 του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League.