Νίκη-βάλσαμο για τον Ολυμπιακό με ανατροπή
INTIME SPORTS

«Διπλό» κορυφής (1-2) για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς που παραμένει μόνη πρώτη στη βαθμολογία και αφήνει πίσω της τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα.

Ο Άρης προηγήθηκε μόλις στο 7’ με τον Ντιγκινί, όμως οι ερυθρόλευκοι πήραν άμεσα τα ηνία του αγώνα και μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ σε πέντε λεπτά με τους Μασούρα (33’) και Ελ Αραμπί (38’).

Ακυρώθηκε στο VAR και τρίτο γκολ του Ολυμπιακού με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Σουντανί.

Το πρώτο ημίχρονο του ματς τα είχε όλα, τρία γκολ, σκληρές μάχες και αρκετές ευκαιρίες.

Σε αυτό το διάστημα Ολυμπιακός μπόρεσε να ξεπεράσει το αρχικό σοκ από το γκολ του Ντιγκινί, ενώ ο Άρης θα μπορούσε να βάλει ακόμη πιο δύσκολα στην ομάδα του Μαρτίνς.

Οι Πειραιώτες σταδιακά πήραν τον έλεγχο του αγώνα και μέσα σε πέντε λεπτά πέτυχαν δύο γκολ με ισάριθμες κεφαλιές (Μασούρας στο 33’, Ελ Αραμπί στο 38’).

Παρά την ανατροπή ο Ολυμπιακός δεν επαναπαύθηκε και πίεσε για τρίτο γκολ. Αυτό ήλθε λίγα λεπτά αργότερα με τον Σουντανί, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και αρκετή δόση τύχης, όμως ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, το ακύρωσε για χέρι του Αλγερινού επιθετικού.

Το δεύτερο ημίχρονο έφερε τον Άρη να μπαίνει πιο αποφασιστικά με στόχο να ισοφαρίσει το ματς. Οι κίτρινοι είχαν μερικές καλές ευκαιρίες με τους Μαντσίνι και Ντιγκινή, ενώ ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό και προσπάθησε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα.

Σταδιακά το παιχνίδι «έσβησε» και το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς περαιτέρω συγκινήσεις.

Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Ολυμπιακό με τον Ποντένσε να αποχωρεί και να δίνει τη θέση του στον Μασούρα και τον Τσιμίκα να αντικαθίσταται από τον Τοροσίδη.

Συνθέσεις

Αρης
: Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Λούκας Σάσα, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (75’ Μαρτίνες), Φετφατζίδης (46’ Μαντσίνι), Ντιγκινί (84’ Τόνσο), Ιντέγε.

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Ποντένσε (38’ Σουντανί), Ελ Αραμπί (83’ Γκερέρο), Ελαμπντελαουί, Μασούρας, Τσιμίκας (57’ Τοροσίδης), Βλαμπουενά, Παπαδόπουλος

Ήρθε η ώρα για τα ελληνικά «clasico»
Δεν συμβαίνει πολύ συχνά να έχουμε την ίδια ημέρα τα δύο πιο παραδοσιακά ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος και όταν συμβαίνει αυτό, είναι δεδομένο ότι τα ματς αυτά θα μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον.
Ευκαιρία για «κόντρες» στη σύσκεψη για το VAR
Ο Ολυμπιακός έκανε επίθεση σε βάρος ΕΠΟ, ΚΕΔ και προσωπικά του Περέιρα..., ο ΠΑΟΚ ασχολήθηκε με τη λειτουργία του VAR στο Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης..., η NOVA έβγαλε αντίδραση για την κριτική στην τεχνική...
Ολυμπιακός - Άρης
Γενέθλια με... τεσσάρα για τον Ολυμπιακό
Τη συμπλήρωση των 94 χρόνων από την ίδρυσή του γιόρτασε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 4-1 του Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης», σε ματς για την 24η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League.
Η βαθμολογία της Super League μετά την ισοπαλία στο ΑΕΚ-ΠΑΟΚ
Το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ δεν ανέδειξε νικητή με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τη βαθμολογική απώλεια του «Δικεφάλου του Βορά» και να μειώνει τη διαφορά στους έξι βαθμούς και ενώ την επόμενη εβδομάδα δεσπόζει στο...