Ανατροπή στη Βαρκελώνη, θρίλερ στο Άνφιλντ
AP PHOTO

Η «Μπάρτσα» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά λυτρώθηκε από τον Σουάρες. Η Λίβερπουλ είδε τη Σάλτσμπουργκ να την ισοφαρίζει, αν και είχε προηγηθεί με 3-0.

Δύσκολα έβαλε η Ίντερ στην Μπαρτσελόνα, σε αναμέτρηση που έγινε στο «Καμπ Νόου» κι ήταν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τους ομίλους του Champions League (τελικό σκορ: 2-1 υπέρ των Καταλανών).

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Μαρτίνεζ άνοιξε το σκορ δίνοντας το προβάδισμα στην Ίντερ. Με τον αέρα του 0-1, οι Ιταλοί δημιούργησαν κι άλλες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στο τέρμα των Καταλανών, οι οποίοι από την πλευρά τους, δεν μπορούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Όλα, όμως, ανατράπηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Σουάρες να αναδεικνύεται ως μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς. Πρώτα, ισοφάρισε στο 58ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ και στη συνέχεια έδωσε τη νίκη στην «Μπάρτσα» στο 84΄, ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Ιταλούς, οι οποίοι είχαν πιστέψει πως θα έπαιρναν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Αντίθετα, τα εύκολα δύσκολα έκανε η Λίβερπουλ κόντρα στη Σάλτσμπουργκ, μέσα στην έδρα της (τελικό σκορ: 4-3 υπέρ της αγγλικής ομάδας).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων στο 36ο λεπτό, δίνοντας την εντύπωση ότι θα περάσουν ένα ευχάριστο βράδυ.

Ωστόσο, ότι έχτισαν στα πρώτα λεπτά, γκρεμίστηκε στα επόμενα, με τους φιλοξενουμένους να φέρνουν το ματς στα ίσα, πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Για ακόμα μια φορά, όμως, ο Σαλάχ ήταν εκεί, πετυχαίνοντας το καθοριστικό γκολ στο 69ο λεπτό για την ομάδα του που τελικά βγήκε αλώβητη, αν και έπαιξε με τη φωτιά (και την απώλεια βαθμών).

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, ξεχώρισε η εύκολη επικράτηση του Άγιαξ στη Βαλένθια. Τέλος, σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν οι Τσέλσι, Λιόν και Ντόρτμουντ.

Αναζητώντας σέντερ φορ
Η Μπαρτσελόνα έχει βάλει στο μάτι για το καλοκαίρι τον Λαουτάρο Μαρτίνες, αλλά δεν έχει βρει ακόμα επιθετικό για το υπόλοιπο της φετινής σεζόν.
Ματς για γερά νεύρα στο φινάλε της φάσης των «32»
Τα «εισιτήρια» για τους «16» του Champions League εξασφάλισαν Λίβερπουλ, Νάπολι, Ντόρτμουντ, Λιόν, Βαλένθια και Τσέλσι. Σήμερα θα κριθούν τα δύο τελευταία εισιτήρια.
Θέλει σλάλομ για να περάσει
Οσες επιτυχίες κι αν κάνει σε ευρωπαϊκό επίπεδο, η Λίβερπουλ έχει πάντα τον τρόπο να μην αφήνει χαλαρούς τους οπαδούς της. Φέτος κατάφερε να κάνει και πάλι θρίλερ την τελευταία αγωνιστική.
Ανοιχτοί λογαριασμοί
Μερικούς θεωρητικούς «τελικούς», αλλά χωρίς «όμιλο θανάτου» και αρκετές... μπανανόφλουδες για τους μεγάλους της Ευρώπης έβγαλε η χθεσινή κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ στο Μονακό.