Ο Άρης τις μεγάλες ευκαιρίες, η ΑΕΛ την ιστορική νίκη

Την έδρα του Άρη άλωσε σήμερα (Σάββατο) η ΑΕΛ, επικρατώντας με 3-2 του αντιπάλου της, σε ένα χορταστικό ματς που ήταν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής ημέρας για το πρωτάθλημα της Super League 1

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Άρης παρέμεινε στη μέτρια συγκομιδή των μόλις 5 βαθμών σε ισάριθμα ματς, τη στιγμή που η ΑΕΛ ανέβηκε στους 7 πόντους.

Ωστόσο, το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς την εικόνα του ματς στο γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης», καθώς ο Άρης ήταν αυτός που -κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο- ήταν συνεχώς στην επίθεση, προσπαθώντας να πάρει τη νίκη, τη στιγμή που η ομάδα της Λάρισας περιοριζόταν σε κατ' εξοχήν αμυντικό ρόλο.

Το τρίποντο της ΑΕΛ αποκτά ακόμα μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας αν υπολογιστεί το γεγονός πως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 με τους φιλοξενουμένους να φτάνουν στην απόλυτη ανατροπή του σκορ.

Οι «κίτρινοι» πήραν προβάδισμα με 2-0 στα πρώτα λεπτά, με σκόρερ τους Βέλεθ (στο 10') και Γκάμα (στο 12'), δείχνοντας ότι θα έφταναν σε μια άνετη επικράτηση. Η ΑΕΛ, όμως, δεν πτοήθηκε και εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα του Άρη, έφτασε στην ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με δύο τέρματα του Νούνιτς (στο 20ο και το 33ο λεπτό).

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που άσκησαν τρομερή πίεση στους φιλοξενουμένους, δημιουργώντας πολλές κλασικές ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του ματς, ο Ουάρντα με κεφαλιά στο 74ο λεπτό «σκότωσε» τον Άρη και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Άρης: Έμαν, Κόρχουτ, Ροζ, Βέλεθ, Σούντγκρεν, Ματίγια, Μπα (71’ Ντουάρντε), Μπρούνο Γκάμα (62’ Λάρσον), Φετφατζίδης (77’ Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγε.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Σετσέροβιτς (77’ Μπαστός), Μπράλιτς, Κάτσε, Μπέρτος, Ουάρντα (90’ Γκόικοβιτς), Στάνκοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (65’ Φατιόν), Νούνιτς.

Με τρίποντο και... τριάρα έφυγε η Λαμία από τη Λάρισα
Μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε η Λαμία, επικρατώντας με 3-0 μέσα στη Λάρισα.
Ακόμα πιο ψηλά ο Άρης που νίκησε δύσκολα τον Αστέρα
Ένα τρίποντο που τον ανέβασε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ήταν το κέρδος για τον γηπεδούχο Άρη, ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-1 του Αστέρα Τρίπολης.
Ακόμα πιο ψηλά Άρης και Ατρόμητος
Στους... τέσσερις ανέμους σκόρπισε ο Ατρόμητος τον Πανιώνιο και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας, με συγκάτοικο τον Άρης που επικράτησε μέσα σε ένα... πεντάλεπτο του Παναιτωλικού.
Έχασε από την ΑΕΛ, αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του
Η ομάδα της Λάρισας συνέχισε την πολύ καλή φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού γνώρισαν άλλη μία εντός έδρας ήττα, με συνέπεια να «τα ακούσουν» στο τέλος από τους φίλους της...