Ανώμαλη προσγείωση της Ξάνθης στη Λάρισα

Τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς είχε μέχρι σήμερα η Ξάνθη, όμως η ΑΕΛ σταμάτησε το σερί των Ακριτών, επικρατώντας μέσα στη Λάρισα με 3-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League 1.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη των Λαρισαίων στο φετινό πρωτάθλημα, οι οποίοι έχουν πλέον 4 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό στο ματς, δείχνοντας πόσο πολύ ήθελαν το πρώτο τους τρίποντο. Αφού δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, έφτασαν στο πρώτο τους τέρμα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (με τον Μεχντί στο 35ο λεπτό), απλοποιώντας ουσιαστικά την υπόθεση - νίκη.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα στην αρχή της επανάληψης, τόσο με το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων (με Μιλοσάβλιεβιτς στο 53'), όσο και με την αποβολή του Λισγάρα στο 60ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το κερασάκι στην αναμέτρηση σημείωσε ο Μπέρτος στο 83ο λεπτό, σηματοδοτώντας την πρώτη απώλεια βαθμών για την Ξάνθη, η οποία πραγματοποίησε συνολικά μια μέτρια εμφάνιση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς (75' Άντονι), Μόρας, Καρανίκας (62' Μπέρτος), Κάτσε (85' Χαλκιαδάκης), Σεσέροβιτς, Μπράλιτς, Νούνιτς, Στάνκοβιτς

Ξάνθη: Σάο, Στάρζεον, Λισγάρας, Κοβάσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς (61' Μαλεζάς), Τέρκι, Σόσα, Μπαριέντος (54' Φοσέ), Καρασαλίδης, Τεσέιρα Εντουάρντο (36' Ρενέλα), Ντιρεστάμ

Ο Άρης τις μεγάλες ευκαιρίες, η ΑΕΛ την ιστορική νίκη
Την έδρα του Άρη άλωσε η ΑΕΛ, επικρατώντας με 3-2 του αντιπάλου της, σε ένα χορταστικό ματς που ήταν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής ημέρας για το πρωτάθλημα της Super League 1.
Άλωσαν έδρες ο ΟΦΗ και η Ξάνθη
Σημαντικές εκτός έδρας νίκες σημείωσαν ο ΟΦΗ και η Ξάνθη, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League 1.
Η Ξάνθη εξέθεσε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ
Η Ξάνθη έκανε κάτι παραπάνω από εμφανείς τις αδυναμίες της ΑΕΚ, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ της Ένωσης, με 2-1. Πρόκειται για ιστορική νίκη της Ξάνθης, καθώς επικρατεί για πρώτη φορά στην έδρα της Ένωσης.