Στο... 95' έμεινε ο ΟΦΗ στη Super League

ΟΦΗ

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ματς - θρίλερ έγινε στο «Γεντί Κουλέ», ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Πλατανιά, με τον πρώτο να επικρατεί με 3-2 και να παραμένει στη Super League και για την επόμενη ποδοσφαιρική χρονιά.

Σημειώνεται ότι η πρώτη αναμέτρηση είχε ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα κι επομένως ο ΟΦΗ ήθελε μόνο νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι (που διεκδικούσαν την άνοδο στη Super League) επιζητούσαν νίκη ή ισοπαλία με γκολ.

Το ματς ξεκίνησε με εύστοχο πέναλτι που δόθηκε κακώς (καθώς δεν υπήρχε καμία παράβαση) στους γηπεδούχους στο 11ο λεπτό (σκόρερ ο Χουάν Νέιρα), με τον Τσαμούρη να ισοφαρίζει πριν κλείσει το ημίχρονο (στο 42') και να δίνει ουσιαστικά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ πίεσε εκ νέου και προηγήθηκε ξανά με τον Γιακουμάκη (στο 69'), όμως ο ίδιος παίκτης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για τον πανηγυρισμό του.

ΟΦΗ - Πλατανιάς

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Πλατανιάς βγήκε μπροστά για να ανατρέψει την κατάσταση και (παρά την αποβολή του Μπιανκόνι στο 75') κατάφερε να βάλει το γκολ που ήθελε, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, παγώνοντας τους οπαδούς στις κερκίδες.

Ωστόσο, ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη: ο Αντίλ Ναμπί στο 95' εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση σημαδεύοντας τα αντίπαλα δίκτυα, με το αποτέλεσμα να τον δικαιώνει, οδηγώντας σε ξέφρενα πανηγύρια τους γηπεδούχους.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ (59’ Ναμπί), Βαζ, Νέιρα, Φερέιρα (59’ Ντίνας), Σάσι (46’ Γιακουμάκης)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμουρης, Ρουσσάκης (77’ Παπουτσογιαννόπουλος), Κορτσαμ, Ουες, Ποζατζιδης (73’ Λουκίνας), Μποσετι (88’ Γκατσολάρι), Καραγκουνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκονι

Απόψε ο «τελικός» για μια θέση στον ήλιο
Τα ψέματα τελείωσαν, η ώρα της κρίσης έφτασε. ΟΦΗ και Πλατανιάς διασταυρώνουν τα ξίφη τους απόψε στο Ηράκλειο (7 μ.μ.) για μια θέση στον… ήλιο της Super League, στη ρεβάνς του 0-0 στα Περιβόλια
Ορίστηκαν τα μπαράζ ΟΦΗ - Πλατανιά
Την προσεχή Κυριακή (7 μ.μ.) στο γήπεδο των Περιβολίων στα Χανιά, θα διεξαχθεί το πρώτο ματς των μπαράζ ανάμεσα στον Πλατανιά και τον ΟΦΗ για το ποια εκ των δυο ομάδων θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν στη Super...
Εσπασαν καρδιές στο «Γεντί Κουλέ»
Ούτε ο Αλφρεντ Τζόζεφ Χίτσκοκ, δεν θα μπορούσε να φανταστεί το απίστευτο θρίλερ που εκτυλίχθηκε χθες βράδυ στο Ηράκλειο της Κρήτης, στον δεύτερο αγώνα μπαράζ του ΟΦΗ με τον Πλατανιά (3-2)
Υποβιβάστηκε ο ΠΑΣ, στα μπαράζ ο ΟΦΗ
Στην κατώτερη κατηγορία θα αγωνίζεται τη νέα χρονιά ο ΠΑΣ Γιάννινα, όπως προέκυψε μετά την ολοκλήρωση της 30ης (και τελευταίας) αγωνιστικής του πρωταθλήματος στη Super League.
Πολύτιμος βαθμός για Αστέρα, οδυνηρή ήττα για ΠΑΣ
Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί ποια θα είναι η τρίτη ομάδα που θα υποβιβαστεί από τη Super League και ποια θα παίξει αγώνα μπαράζ με τον δεύτερο της Football League για να μείνει στην κατηγορία.
Μέχρι τελικής πτώσης, 4 στροφές πριν από το φινάλε
Η αντίστροφη μέτρηση για την τελική κρίση των ομάδων που παλεύουν για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία της χώρας έχει αρχίσει. Και στις τέσσερις τελευταίες στροφές που έχουν απομείνει για το φινάλε της...