Φουλ για ημιτελικό η Λίβερπουλ, προβάδισμα για Τότεναμ στον «εμφύλιο»
AP Photo

Έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League η Λίβερπουλ κερδίζοντας με το καθαρό 2-0 την Πόρτο εντός έδρας. Νικήτρια η Τότεναμ επί της Μάντσεστερ Σίτι, αλλά με το εύθραυστο 1-0.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε ορμητικά στο παιχνίδι απέναντι στην Πόρτο επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταη.

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν σχεδόν με τη σέντρα με γκολ του Κεϊτά (5΄), ενώ έδειξαν από την αρχή αποφασισμένοι να καθαρίσουν την πρόκριση.  Κατάφεραν, μάλιστα, να διπλασιάσουν τα τέρματά τους πριν καν συμπληρωθούν τριάντα λεπτά αγώνα, όταν ο Φιρμίνο, μετά από υπέροχη συνεργασία, χρίστηκε σκόρερ.

Η Λίβερπουλ δεν σταμάτησε εκεί και πίεσε για να πετύχει κι άλλα γκολ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε σημαντικά ταχύτητα και προτίμησε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ ενόψει της ρεβάνς στην Πορτογαλία στις 17 Απριλίου.

Οι «Δράκοι» στον αντίποδα ήταν εμφανώς κατώτερη από την αγγλική ομάδα, όπως διεκδίκησαν, κυρίως στην επανάληψη, τις όποιες πιθανότητες είχαν για να σκοράρουν ένα πολύτιμο τέρμα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Συνθέσεις

Λίβερπουλ: Άλισον – Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μίλνερ – Φαμπίνιο, Χέντερσον, Κεϊτά – Σαλάχ, Μανέ (73’ Οριγκί), Φιρμίνο (82’ Στάριτζ)

Πόρτο: Κασίγιας – Μάξι Περέιρα (77’ Φερνάντο), Φελίπε, Μιλιτάο, Άλεξ Τέλες – Κορόνα, Ντανίλο, Όλιβερ Τόρες (73’ Μπρούνο Κόστα), Οτάβιο – Μαρεγκά, Τικίνιο Σοάρες (62’ Μπραχίμι)

Στο άλλο ματς, η πρεμιέρα της Τότεναμ στο νέο της γήπεδο αποδείχθηκε νικηφόρα, καθώς οι Λονδρέζοι κέδρισαν με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι και πήραν προβάδισμα.

Οι «πολίτες», μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν μόλις στο 13', όμως ο Γιορίς απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Αγουέρο.

AP Photo

Το γκολ για την Τότεναμ πέτυχε ο Σον στο 78', αλλά ο Χάρι Κέιν αποχώρησε υποβασταζόμενος γεμίζοντας με άγχος την ομάδα για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του.

Το 1-0, πάντως, δίνει ένα μικρό προβάδισμα στην Τότεναμ, αλλά παραμένει ένα εύθραυστο σκορ, ιδιαίτερα από τη στιγμή που η αρμάδα του Πεπ Γουαρδιόλα θα εμφανιστεί πολύ πιο επιθετική εντός έδρας.

Συνθέσεις

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Σισοκό, Γουίνκς (81' Γουανιάμα), Ερικσεν, Ντέλε Αλι (87' Γιορέντε), Σον, Κέιν (58' Λούκας Μόουρα).

Μάντσεστερ Σίτι: Εντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Νταβίντ Σίλβα (89' Ντε Μπρόινε), Μαχρέζ (89' Σανέ), Στέρλινγκ, Αγουέρο (71' Γκαμπριέλ Ζέσους).

Η αυριανή ημέρα του Champions League περιλαμβάνει δύο αγώνες ανάμεσα σε παραδοσιακές δυνάμεις του θεσμού με τον Άγιαξ να υποδέχεται τη Γιουβέντους και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να περιμένει τη Μπαρτσελόνα στο Ολντ Τράφορντ.

Τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης:

• Τότεναμ ή Μάντσεστερ Σίτι - Αγιαξ ή Γιουβέντους
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή Μπαρτσελόνα - Λίβερπουλ  ή Πόρτο

Καταιγίδα γκολ στην αυλαία των ομίλων του Champions League
Στα... 7 τέρματα σταμάτησε η Λίβερπουλ κόντρα στη Σπαρτάκ Μόσχας. Χορταστικό ματς και στο Πόρτο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν της Μονακό με 5-2. Πρώτη ήττα της χρονιάς για τη Μάντσεστερ Σίτι. Ποιες ομάδες...
Στο ίδιο έργο θεατές…
Η παρθενική χρονιά του VAR στο αγγλικό πρωτάθλημα ήδη ξεσήκωσε συζητήσεις. Η αρχή έγινε τον Απρίλιο με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με την Μάντσεστερ Σίτι να προκρίνεται στα ημιτελικά του Τσάμπιονς...
«Ηθικός μισθοφόρος» -υποχρεωμένος από τον μαγνητισμό του- της Λίβερπουλ
Από τον Δεκέμβριο του 2017 είναι η ακριβότερη μεταγραφή αμυντικού όλων των εποχών στη φετινή πρωταθλήτρια Ευρώπης Λίβερπουλ. Εντοπίσαμε τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ με διάθεση για ουσιαστική επικοινωνία.
Ενας τελικός διόλου αντάξιος της φετινής διοργάνωσης
Ονειρευόμασταν ότι το εκπληκτικό Τσάμπιονς Λιγκ που παρακολουθήσαμε φέτος θα είχε έναν αντάξιο τελικό. Ομως ο σαββατιάτικος αγγλικός εμφύλιος ήταν άοσμος και βαρετός.