Τριάρα η Τότεναμ, δραπέτευσε η «βασίλισσα» από την Ολλανδία

Ρεάλ - Άγιαξ

ΑP Photo

ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League έβαλαν τόσο η αγγλική Τότεναμ, όσο και ισπανική Ρεάλ Μαδρίτης, στους πρώτους αγώνες για τους «16» στη διοργάνωση που έγιναν το βράδυ της Τετάρτης.

Η Τότεναμ νίκησε στην έδρα της με 3-0 τη γερμανική Ντόρτμουντ, σημειώνοντας όλα τα τέρματά της στο δεύτερο ημίχρονο. Σκόρερ οι Σον στο 47ο λεπτό, Φερτόνχεν στο 83΄, Γιορέντε.

Από την πλευρά της, η «βασίλισσα»... δραπέτευσε από την Ολλανδία, καθώς υπέταξε με 2-1 τον γηπεδούχο Άγιαξ. Οι Ολλανδοί άσκησαν ασφυκτική πίεση στους αντιπάλους τους, ωστόσο η Ρεάλ άντεξε και χτύπησε στις αντεπιθέσεις, πετυχαίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Άγιαξ σημείωσε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όμως αυτό ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR. Στο 60ο λεπτό ο Μπενζεμά έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ισπανούς, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 75΄με τον Ζίγεχ.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Ασένσιο στο 87΄έκαναν ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης.

Ταπεινωτικός αποκλεισμός για Ρεάλ, ωραία νίκη για Τότεναμ
Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άγιαξ, που νίκησε τη βασίλισσα Ρεάλ με 4-1 στη Μαδρίτη. Η Τότεναμ, από την άλλη, κέρδισε με 1-0 στην έδρα της την Ντόρτμουντ και πέρασε στους «8» του Champions League.
Ο πονοκέφαλος του Κλοπ για την αμυντική λειτουργία
Ο Γιούργκεν Κλοπ μοιάζει να είναι σε απόγνωση, αφού δυσκολεύεται πολύ να φτιάξει την ανασταλτική λειτουργία της ομάδας για τον πρώτο αγώνα απέναντι στον Αγιαξ.
Ο πήχης ανεβαίνει κι άλλο
Κατά γενική ομολογία, το περσινό Τσάμπιονς Λιγκ ήταν το πλέον απολαυστικό όλων των εποχών. Παρότι ο τελικός της Λίβερπουλ με την Τότεναμ δεν θα μείνει στην Ιστορία για το θέαμά του.
Ματς για γερά νεύρα στο φινάλε της φάσης των «32»
Τα «εισιτήρια» για τους «16» του Champions League εξασφάλισαν Λίβερπουλ, Νάπολι, Ντόρτμουντ, Λιόν, Βαλένθια και Τσέλσι. Σήμερα θα κριθούν τα δύο τελευταία εισιτήρια.
Βραδιά ανατροπών
Ενα από τα πιο τρελά ματς στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ έγινε χθες στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με την Τσέλσι και τον Αγιαξ να... μένουν στο 4-4.
Συναρπαστική βραδιά στο Champions League
Οκτώ γκολ και πολλές συγκινήσεις πρόσφερε το ματς του Λονδίνου μεταξύ της Τσέλσι και του Άγιαξ. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-1 κατάφεραν να ισοφαρίσουν.