Σημαντικές νίκες για τους «αιώνιους» στη Super League

ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ του πρωτοπόρου ΠΑΟΚ παρέμεινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας της Λαμίας με 3-0, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στη Super League.

Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, εκμεταλλευόμενοι την ήττα του Ατρόμητου από τον Παναθηναϊκό με σκορ 1-0

Έτσι, ο Ολυμπιακός έχει 30 βαθμούς και βρίσκεται πέντε πόντους πίσω από τον ΠΑΟΚ, που όμως έχει ένα ματς λιγότερο. Στην τρίτη θέση είναι ο Ατρόμητος με 28, ενώ ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους 22 βαθμούς και την 5η θέση.

Στο «Γ. Καραϊσκάκης», ο γηπεδούχος Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με τον Γκερέρο. Δύο γρήγορα τέρματα στην επανάληψη (Φετφατζίδης στο 46' και Ελαμπντελαουί στο 51') σφράγισαν τη νίκη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι προέρχονταν από μία μεγάλη πρόκριση κόντρα στη Μίλαν για το Europa League.

Στο ΟΑΚΑ, o Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 24ο λεπτό με τον Μακέντα και άντεξε στην έντονη πίεση των φιλοξενουμένων, οι οποίοι έχασαν πέναλτι (ο Διούδης απέκρουσε το σουτ του Κουλούρη στο 63') και είχαν δοκάρι με τον Μπουσουλάτζιτς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τους γηπεδούχους αποβλήθηκε ο Δώνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νέα διαμάχη με επίκεντρο το Κύπελλο
Ενώ στη σύσκεψη των ομάδων της Super League την προηγούμενη εβδομάδα είχε γίνει αποδεκτή πρόταση της ΑΕΚ για σύσταση επιτροπής από τους τέσσερις «μεγάλους» και δύο εκπροσώπους των άλλων ομάδων που θα ζητούσε...
Ώρα για αθηναϊκό ντέρμπι
Ματς αποδείξεων τόσο για την ΑΕΚ όσο και για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Δύσκολη αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Ατρόμητο.
Αλλο τα μαθηματικά κι άλλο ο ρεαλισμός
Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι θεωρητικά διατηρούν ελπίδες ακόμη και για πρόκριση στους 16, παραδέχτηκαν πως στο Μόναχο ήταν «απογοητευτικοί» και εν όψει Ατρομήτου επαναφέρουν σε πρώτο πλάνο τον βασικό φετινό στόχο...
«Επαγγελματική» νίκη Ολυμπιακού με τη σκέψη στο Champions League
Η Λαμία έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έχει να δώσει ένα πολύ σημαντικό ματς την εβδομάδα που έρχεται στην Ευρώπη.