Ισοπαλία από τα... 9 μέτρα

Από το σημείο του πέναλτι κρίθηκε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Άρης - Παναθηναϊκός για την 12η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League. που έγινε στο γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο γηπεδούχος Άρης προηγήθηκε στο 15o λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιουνές, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις ο Χατζηγιοβάνης με τον... ίδιο τρόπο, για το τελικό 1-1

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι δύο ομάδες ανέβηκαν μαζί στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας από 19 βαθμούς.

Ο Άρης μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι, επιχειρώντας να πάρει νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Αφού απώλεσαν μία μεγάλη ευκαιρία (ο Διούδης απόκρουσε πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα), οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι (που αμφισβητήθηκε έντονα) και πήραν κεφάλι στο σκορ.

Από το σημείο εκείνο και μετά, ο Άρης έκοψε ρυθμό, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργήσει τις δικές του ευκαιρίες.

Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «κίτρινους» να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις που δημιουργούσαν.

Τελικά, ακόμα ένα πέναλτι, αυτή τη φορά υπέρ των φιλοξενουμένων (το οποίο αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι), άλλαξε τις ισορροπίες και επέτρεψε στους «πράσινους» να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Θεσσαλονίκη.

Τον σκόρπισε στους... τέσσερις ανέμους
Ένας καταιγιστικός Άρης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με το ευρύ 4-0, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League 1.
Δύο παραδοσιακά ντέρμπι στο κυρίως μενού της Super League
Ακόμη δύο «κλασσικά» παιχνίδια μεταξύ των μεγάλων του ελληνικού πρωταθλήματος περιλαμβάνει το κυρίως μενού της 8ης αγωνιστικής της Super League. Μπορεί οι συνθήκες να είναι, πλέον, εντελώς διαφορετικές, όμως...
Επική ανατροπή στο ΟΑΚΑ
Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έχανε με 2-0 στο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πετύχει μια σημαντική νίκη με 3-2 επί της ΑΕΚ.
Ακόμα πιο ψηλά ο Άρης που νίκησε δύσκολα τον Αστέρα
Ένα τρίποντο που τον ανέβασε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ήταν το κέρδος για τον γηπεδούχο Άρη, ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-1 του Αστέρα Τρίπολης.
Ώρα για αθηναϊκό ντέρμπι
Ματς αποδείξεων τόσο για την ΑΕΚ όσο και για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Δύσκολη αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Ατρόμητο.