Και στο τέλος κερδίζει ο... Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε μία μέτρια εμφάνιση στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης, ωστόσο -για ακόμα μία φορά στο φετινό πρωτάθλημα- κατάφερε να αρπάξει τους βαθμούς της νίκης στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η οποία ήταν για την 8η αγωνιστική της Super League (τελικό σκορ: 1-0).

Το τέρμα που λύτρωσε τους γηπεδούχους σημείωσε ο Μάνος στο 90ο λεπτό κι αφού προηγουμένως οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν προβληματίσει με την απόδοσή τους, καθώς δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα του -θεωρητικά- αδύναμου Απόλλωνα.

Χάρη στη νίκη του αυτή, ο Ολυμπιακός παρέμεινε υψηλά στη βαθμολογία, καθώς βρίσκεται στην 3η θέση με 16 βαθμούς σε 8 ματς.

Αντίθετα, ο Απόλλων -που έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα- βρίσκεται σταθερά στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Αναφορικά με την εικόνα του ματς, ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό στο α' μέρος απέναντι στον -καλά οργανωμένο στην άμυνα- αντίπαλό του, με συνέπεια ο Απόλλων να κρατήσει με σχετική ευκολία το «μηδέν» μπροστά στην εστία του.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να τρέξουν περισσότερο, δημιουργώντας κάποιες (λίγες, είναι η αλήθεια) ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο, όσο ο χρόνος περνούσε τόσο οι φιλοξενούμενοι ξεθάρρευαν κι έβγαιναν περισσότερο στην επίθεση, διεκδικώντας κι αυτοί κάτι καλύτερο στο ματς.

Τελικά, τη λύση την έδωσε ο Μάνος, καθησυχάζοντας τους οπαδούς στις κερκίδες και... ανακουφίζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού Πέδρο Μάρτινς

Oι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης (75' Μάνος), Καμαρά (58' Φετφατζίδης), Ποντένσε, Φορτούνης, Ναουέλ (58' Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος

Απόλλων Σμύρνης (Ματζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Λούκιτς, Οριουέλα, Γκίνο, Κονέ, Ντουρσο, Ακόστα (75' Ζοάο Πέδρο), Τριάδης, Σικαμπάλα (79' Ναδάλες)

Ολυμπιακός
Άνετη νίκη με χαμηλές στροφές και απρόοπτα
Χωρίς να... κοπιάσει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, ωστόσο είδε τον Τοροσίδη και τον Φορτούνη να αποχωρούν τραυματισμένοι από το γήπεδο.
«Επαγγελματική» νίκη Ολυμπιακού με τη σκέψη στο Champions League
Η Λαμία έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έχει να δώσει ένα πολύ σημαντικό ματς την εβδομάδα που έρχεται στην Ευρώπη.
Ευκαιρία για «κόντρες» στη σύσκεψη για το VAR
Ο Ολυμπιακός έκανε επίθεση σε βάρος ΕΠΟ, ΚΕΔ και προσωπικά του Περέιρα..., ο ΠΑΟΚ ασχολήθηκε με τη λειτουργία του VAR στο Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης..., η NOVA έβγαλε αντίδραση για την κριτική στην τεχνική...