14°C 13.8°C / 13.8°C
    76%
EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Επίλογος και «αντίο» στο Τόκιο με απολογισμό 11 μετάλλια

Η Ελλάδα βρέθηκε στην 51η θέση του σχετικού πίνακα με πρώτη την Κίνα των 207 μεταλλίων.

Με απολογισμό 11 μετάλλια (1 χρυσό, 3 αργυρά και 7 χάλκινα) ολοκληρώθηκε η παρουσία της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Με αυτή τη συγκομιδή η Ελλάδα βρέθηκε στην 51η θέση του σχετικού πίνακα με πρώτη την Κίνα των 207 μεταλλίων (96 χρυσά, 60 ασημένια και 51 χάλκινα).

Στη χθεσινή τελετή λήξης σημαιοφόροι ήταν ο «χρυσός» στα 100 μ. Θανάσης Γκαβέλας με τον συνοδό του Σωτήρη Γκαραγκάνη.

Το δικό τους μετάλλιο ακολούθησαν: η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου από την Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 50 μ. ύπτιο S4 με χρόνο 49.63, το ασημένιο του Θανάση Προδρόμου στον τελικό του μήκους της κατηγορίας Τ20 με επίδοση 7,17μ. (πανελλήνιο ρεκόρ) και το χάλκινο στο ομαδικό του μπότσια με τους Γρηγόρη Πολυχρονίδη / Αννα Ντέντα και αναπληρωματική την Αναστασία Πυργιώτη. Στον μικρό τελικό νίκησε με 7-0 το Χονγκ Κονγκ, αφού στον ημιτελικό είχε ηττηθεί από την Ιαπωνία με 5-1.

Επίσης ο Λάζαρος Στεφανίδης κατέλαβε την έβδομη θέση στον τελικό της σφαιροβολίας της κατηγορίας F33. Ο 64χρονος αθλητής είχε καλύτερη βολή στα 8,20 μέτρα, την οποία σημείωσε στην πρώτη προσπάθειά του. Ο Μιχάλης Σεΐτης κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό των 200 μέτρων της κατηγορίας Τ64. Ο 34χρονος αθλητής σημείωσε επίδοση 22.87, η οποία είναι η καλύτερή του για φέτος. Νωρίτερα ο Σεΐτης πήρε την πρόκριση για τον τελικό, καθώς κάλυψε την απόσταση στα προκριματικά με 22.95, επίδοση που του χάρισε την τρίτη θέση στην 1η σειρά και η οποία ήταν -μέχρι τον τελικό- φετινό ρεκόρ.

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Μανώλης Στεφανουδάκης στο ακόντιο F54. Ο Ελληνας παραολυμπιονίκης είχε καλύτερη βολή στα 30,45 μέτρα.

Εντυπωσιακός ήταν ο Γιάννης Σεβδικαλής στον τελικό των 400 μέτρων T62. Ο Ελληνας αθλητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε στην πέμπτη θέση με χρόνο 52.51. Η επίδοση του αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο Στέλιος Μαλακόπουλος ολοκλήρωσε τον ίδιο αγώνα αγώνα στην όγδοη θέση με 56.75 κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ.

Την έκτη θέση κατέλαβε η Στέλλα Σμαραγδή στον τελικό του άλματος εις μήκος Τ47. Η Ελληνίδα αθλήτρια είχε καλύτερο άλμα στα 5,19 μέτρα.

Ο Σωτήρης Γαλόγαυρος κατέλαβε την 15η θέση στα προκριματικά των 50 μέτρων ελεύθερο τουφέκι τριών στάσεων R7 SH1. Ο Ελληνας αθλητής τελείωσε με 1.131 βαθμούς, έξι λιγότερους από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1.137).

Εκτός τελικού έμειναν οι Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης και Ιωάννης Κωστάκης στα 100 μ. πεταλούδα S8 και τα 200 μ. ελεύθερο S3. Ο κολυμβητής από τον Εβρο, με 1.05.69 είχε τον 9ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, ενώ ο Κωστάκης με 4.31.22 σημείωσε τη 12η καλύτερη επίδοση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Χάλκινη στα 50μ. ύπτιο η Σταματοπούλου - Στα εννέα τα ελληνικά μετάλλια
Την τρίτη θέση στην κατηγορία S4 κατέκτησε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, τερματίζοντας σε χρόνο 49.63. Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιό μας στα αγωνίσματα κολύμβησης.
Ασημένιος Πολυχρονίδης και χρυσή Πελενδρίτου!
Το έβδομο μετάλλιό της πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με συνεργάτιδα τη σύζυγό του Κατερίνα Πολυχρονίδου-Παγώνη, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο...
Έβδομο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς - Ασημένιος ο Πολυχρονίδης
Ο Τσέχος αντίπαλός του προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο σετ στον τελικό του BC3 στο μπότσια, ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής ισοφάρισε και πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, για να χάσει στη συνέχεια.
Μεγαλώνει η συλλογή
Ενα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο προστέθηκαν στη συλλογή (πέντε μέχρι τώρα) της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο. Το ασημένιο κατέκτησε ο σημαιοφόρος Θανάσης Κωνσταντινίδης που πέταξε...
Χάλκινος ο Τσαπατάκης στους Παραολυμπιακούς
Ακόμη ένα μετάλλιο για την Ελλάδα, το πέμπτο στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Αντώνη Τσαπατάκη να γίνει χάλκινος στα 100μ. Πρόσθιο SB4.