13°C 12.8°C / 12.8°C
    74%
AP Photo/Shuji Kajiyama

Έβδομο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς - Ασημένιος ο Πολυχρονίδης

Τη δεύτερη θέση στον τελικό του BC3 στο μπότσια κατέκτησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3 - 0 στο πρώτο σετ με αντίπαλο τον Άνταμ Πέσκα, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 (νικώντας από 1-0 τα τρία επόμενα σετ) και να στείλει τον τελικό στο Tie Break. Εκεί, ο Τσέχος ήταν πιο κρίσιμος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η σπουδαία διάκριση του Γρηγόρη Πολυχρονίδη με το ασημένιο μετάλλιο, προσθέτει ένα ακόμα στην συγκομιδή της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, φτάνοντας συνολικά τα επτά - δύο ασημένια και πέντε χάλκινα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Επίλογος και «αντίο» στο Τόκιο με απολογισμό 11 μετάλλια
Με απολογισμό 11 μετάλλια (1 χρυσό, 3 αργυρά και 7 χάλκινα) ολοκληρώθηκε η παρουσία της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Ψάχνουν μετάλλιο Ταμπαξής και Στεφανουδάκης
Μετά το υπέροχο ξεκίνημα της ελληνικής αποστολής, σήμερα οι Χρήστος Ταμπαξής, Δημήτρης Καρυπίδης και Μαρία Καλπακίδου θα δώσουν το «παρών» απευθείας στους τελικούς της κολύμβησης, την ίδια στιγμή που o Μανώλης...
Παρολυμπιακοί Αγώνες: ο τελικός πίνακας μεταλλίων
Τελετή λήξης απόψες για τους Παρολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ας ρίξουμε μια ματιά στον πίνακα των μεταλλίων για κάθε μία από τις χώρες που συμμετείχαν με αθλητές τους στους αγώνες.
Παραολυμπιακοί Αγώνες: Αργυρό μετάλλιο ο Προδρόμου στο μήκος
Με πανελλήνιο και ατομικό ρεκόρ στα επτά μέτρα και 17 εκατοστά στο άλμα εις μήκος Τ20 των Παραολυμπιακών Αγώνων, ο Θανάσης Προδρόμου κατέκτησε το 11ο μετάλλιο για την Ελλάδα στη διοργάνωση.
Χάλκινη στα 50μ. ύπτιο η Σταματοπούλου - Στα εννέα τα ελληνικά μετάλλια
Την τρίτη θέση στην κατηγορία S4 κατέκτησε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, τερματίζοντας σε χρόνο 49.63. Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιό μας στα αγωνίσματα κολύμβησης.