49%

Κωνσταντίνος Τζούνης

HellenicParalympicCommittee

Ο Τζούνης 4ος στον δίσκο

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κωνσταντίνος Τζούνης στον τελικό του δίσκου F56 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες που συνεχίζονται στο Τόκιο. Ο Ελληνας αθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα στην τέταρτη θέση με καλύτερη βολή στα 42,86 μέτρα.

Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Δήμου (φωτ. κάτω) στον τελικό των +107 κιλά στην άρση βαρών (σήκωσε 218 κιλά στην πρώτη του προσπάθεια).

Κωνσταντίνος Δήμου

Στα προημιτελικά του μικτού ατομικού BC3 προκρίθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, ο οποίος νίκησε και στον τρίτο αγώνα του, αυτή τη φορά τον Αβελίνο Αντράντε (Πορτογαλία) με 4-3, και με 3/3 νίκες πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

H Αννα Ντέντα δεν κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του μικτού ατομικού BC3 του μπότσια, αφού ηττήθηκε και στον τρίτο της αγώνα από τον Μπέκεν (Γαλλία) με 4-2.

Την 11η θέση κατέλαβε στα προκριματικά της κατηγορίας R1-Αεροβόλο Τουφέκι SH1 ο Σωτήρης Γαλόγαυρος συγκεντρώνοντας συνολικά 612,6 βαθμούς, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό.

O Παναγιώτης Χριστάκης κατέλαβε την όγδοη θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 50 μέτρων πεταλούδα S6 και έμεινε εκτός τελικού. Τερμάτισε σε χρόνο 36.84 και είχε τον 15ο καλύτερο χρόνο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Το πείσμα της Λασιτσκένε
Η 28χρονη Μαρίγια Λασιτσκένε κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 2,04 μ. προσθέτοντας μία ακόμη διάκριση στους Ρώσους αθλητές που έλαβαν την έγκριση να συμμετέχουν στους Αγώνες μετά την τιμωρία της χώρας...
Επίλογος και «αντίο» στο Τόκιο με απολογισμό 11 μετάλλια
Με απολογισμό 11 μετάλλια (1 χρυσό, 3 αργυρά και 7 χάλκινα) ολοκληρώθηκε η παρουσία της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Χάλκινη στα 50μ. ύπτιο η Σταματοπούλου - Στα εννέα τα ελληνικά μετάλλια
Την τρίτη θέση στην κατηγορία S4 κατέκτησε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, τερματίζοντας σε χρόνο 49.63. Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιό μας στα αγωνίσματα κολύμβησης.
Χάλκινος ο Τσαπατάκης στους Παραολυμπιακούς
Ακόμη ένα μετάλλιο για την Ελλάδα, το πέμπτο στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Αντώνη Τσαπατάκη να γίνει χάλκινος στα 100μ. Πρόσθιο SB4.
Η χαρά του μεταλλίου
Σε εκδήλωση προς τιμήν της Μίου Γκότο για το χρυσό μετάλλιο του σόφμπολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες ο δήμαρχος της πόλης δάγκωσε το μετάλλιο της αθλήτριας μη τηρώντας τα υγειονομικά μέτρα.