28%
    20°C 19.8°C / 19.8°C
    16%

Νικηφόρα πρεμιέρα, αλλά με δυσκολίες για τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά στην πρώτη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς νίκησε δύσκολα σήμερα, στον 1ο γύρο, στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο τον Γερμανό Φίλιπ Κόλσραϊμπερ, No 112 στον κόσμο.

Ο 22χρονος πρωταθλητής, Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη και ένα από τα μεγάλα φαβορί για το βάθρο, κέρδισε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 6-3 σε λεπτά, ενώ στο δεύτερο ο 37χρονος Κόλσραϊμπερ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και κατάφερε να επικρατήσει με 6-3 σε 39 λεπτά.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς μείωσε τα λάθη του και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 6-3, σε συνολικά κάτι λιγότερο από δύο ώρες αγώνα, φτάνοντας στην 1η νίκη της καριέρας του σε Ολυμπιακούς αγώνες. Στο 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά ο Τσιτσιπάς θ' αντιμετωπίσει έναν εκ των Κβον (Νότια Κορέα) ή Τιαφόε (ΗΠΑ). Οι δυο αθλητές έχουν διασταυρώσει τα ξίφη τους τέσσερις φορές, πλέον, με τον  Κόλσραϊμπερ, με τον Ελληνα πρωταθλητή να μετράει ισάριθμες νίκες.

Ο Ελληνας τενίστας φάνηκε συγκεντρωμένος στην αρχή της αναμέτρησης και κυρίως να έχει προσαρμοστεί απόλυτα στις συνθήκες του αγώνα, κάτι που φάνηκε από τα εξαιρετικά ποσοστά στο σερβίς του, εδικά στο 1ο set (13/16). Στο δεύτερο σετ έκανε πολλά λάθη και τα πλήρωσε χάνοντας το σετ, ενώ στο τελευταίο σετ ο Τσιτσιπάς συνέχισε να παρουσιάζει προβληματική εικόνα.

Ο Κολσράιμπερ βρήκε break χάρη σε νέο αβίαστο λάθος του Τσιτσιπά και στη συνέχεια με hold έκανε το 2-0. Η απάντηση του Ελληνα σταρ ήταν άμεση κατακτώντας τα τρία επόμενα γκέιμ, παίρνοντας ενδιάμεσα πίσω το χαμένο του σερβίς. Αυτό ήταν ουσιαστικά και το τέλος του Γερμανού, καθώς ο Τσιτσιπάς βρήκε επιτέλους καθαρά χτυπήματα με αυτοπεποίθηση, τα οποία τον οδήγησαν στη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Τσιτσιπάς - Σάκκαρη προκρίθηκαν στους 8 στο μεικτό διπλό
Οι Έλληνες πρωταθλητές κέρδισαν το δίδυμο των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ από τον Καναδά με 2-0 σετστον πρώτο γύρο του μεικτού διπλού στο ολυμπιακό τουρνουά τένις.
Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς μετά από τραυματισμό στο δεύτερο σετ [ Βίντεο ]
Ο τραυματισμός στο δεξί γόνατο στέρησε από τον Στέφανο Τσιτσιπά την ευκαιρία να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκρισή του στα προημιτελικά του μονού ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά του Τόκιο.
Αποκλείστηκε στα προημιτελικά το δίδυμο Τσιτσιπά-Σάκκαρη
Τελικά το ελληνικό δίδυμο των Στέφανου Τσιτσιπά και Μαρίας Σάκκαρη δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά τένις, καθώς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τους Αυστραλούς Τζον Πιρς και Άσλεϊ...
Σκοτσέζικο ντους
Αδοξος αποκλεισμός του Τσιτσιπά από τον Ουμπέρ στο μονό, αλλά άνετη πρόκριση Στέφανου και Μαρίας στο μικτό διπλό με 2-0 επί του Καναδά.