74%
    3°C 2.8°C / 2.8°C
    94%

Νικητής στο θρίλερ του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός απέναντι στη Φενέρ

Ματς για γερά νεύρα στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό να παίρνει μεγάλη νίκη απέναντι στη Φενερμπαχτσέ με 67-65 και να γλυτώνει την… αυτοκτονία στην έβδομη αγωνιστική της Euroleague.

Χρειάστηκε ένα buzzer beater του φοβερού Κώστα Σλούκα, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα, για να πάρει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μια νίκη που δικαιούταν, αλλά κόντεψε να χάσει μέσα από τα χέρια της.  Οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί για περίπου 26 λεπτά, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 16, όμως έπαθαν ολικό μπλακάουτ από τα μέσα της τρίτης περιόδου, έδωσαν την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να διεκδικήσει τη νίκη και λίγο έλειψε να το πληρώσουν.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά με ένα 5-0 χάρις στο καλάθι του Βεζένκοφ κι ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ, όμως η Φενέρ αντέδρασε με τους Γκούντουριτς και Χένρι ισοφαρίζοντας γρήγορα σε 5-5. Ο δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο για τα επόμενα τρία λεπτά, όμως η κυριαρχία του Μουσταφά Φαλ κάτω από τις δύο ρακέτες (4π., 5 ρ.) κι ένα «ξέσπασμα» των «ερυθρόλευκων» με μπροστάρη τον εντυπωσιακό Ντόρσεϊ, έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στον Ολυμπιακό στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι και με ένα γρήγορο 4-0 ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (23-14), όμως οι Τούρκοι άρχισαν σιγά-σιγά να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια με τον Μαχμούτογλου (δύο σερί τρίποντα), ισοφαρίζοντας σε 27-27 στο 4’54’’. Κάπου εκεί, ωστόσο, ο Ολυμπιακός άρχισε να σφίγγει και να σκληραίνει πολύ περισσότερο την άμυνά του με την είσοδο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, βρήκε διαδοχικά «μεγάλα» σουτ απ’ τον 28χρονο φόργουορντ και τον Κώστα Σλούκα και με ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί, εκτίναξε τη διαφορά μέσα σε 2’54’’ (40-27), κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 45-34.

«Γκαζωμένος» μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο δεκάλεπτο, βρίσκοντας σκορ από τους Φαλ, Βεζένκοφ, Γουόκαπ και διατηρώντας σταθερά διψήφια διαφορά. Στα τελευταία 3’18’’ ωστόσο, οι Πειραιώτες άρχισαν να χάνουν την προσήλωσή τους στην άμυνα και να μην έχουν υπομονή στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να «επιστρέψει» βρίσκοντας λύσεις απ’ τον Πολονάρα και να κλείσει την περίοδο με 11-0 σερί, που έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους.

Ο Ολυμπιακός δεν βελτίωσε την επιθετική εικόνα του, ούτε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, παραμένοντας «κολλημένος» στους 55 πόντους και δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρ να αυξήσει το σερί της σε 16-0 και να περάσει μπροστά με 3 πόντους. Οι Γκούντουριτς και Βέσελι έκαναν όλη τη «ζημιά» για τον Ολυμπιακό, που έβρισκε σκορ μόνο από βολές, μέχρι το καλάθι και φάουλ του Κώστα Σλούκα στο 4’51’’ πριν το φινάλε, που έφερε το ματς ξανά στα ίσα (62-62).

Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να τον κρατάει «ζωντανό» στο ματς, την ώρα που στην επίθεση ασφυκτιούσε και δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στο ψηλό σχήμα που επέλεξε ο Τζόρτζεβιτς. Στο 1’39’’ ο Κώστας Σλούκας «χτύπησε» και πάλι και με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους «ερυθρόλευκους» (65-62), όμως στα 39’’ ο Έλληνας άσος έκανε φάουλ στον Πολονάρα, ο οποίος ευστόχησε και στο δίποντο και έφερε ξανά τον αγώνα σε ισορροπία (65-65).

Στο τέλος όμως μίλησε η προσωπικότητα του Σλούκα. Αφού οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πρώτα πολύ καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση των Τούρκων, ο Έλληνας γκαρντ πήρε την μπάλα στα χέρια του, επιτέθηκε και στα δύο δευτερόλεπτα σούταρε με όση καμπύλη χρειαζόταν για να την περάσει πάνω απ’ τα απλωμένα χέρια του Βέσελι και να σκοράρει για το 67-65, «σκοτώνοντας» την πρώην ομάδα του. Το τρίποντο του Γκούντουριτς λίγο κάτω από το κέντρο με τη λήξη του αγώνα δεν βρήκε στόχο κι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη, που τον κρατάει σταθερά, στα... υψηλά «πατώματα» της βαθμολογίας της Euroleague.

Οι Πειραιώτες ανέβηκαν, πλέον στο 5-2 (και στο 5-0 εντός ΣΕΦ), την ώρα που οι Τούρκοι «υποχώρησαν» στο 2-5, χάνοντας άλλο ένα ματς (το τέταρτο) στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 10 (2), Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 10 (9ρ.), Σλούκας 14 (3/4 τρ.), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 5 (1), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Σάσα Τζόρτζεβιβιτς): Χαζέρ 2, Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 10, Χένρι 8, Πιέρ 4, Γκούντουριτς 10 (2), Βέσελι 14 (9ρ.), Μπούκερ 2, Πολονάρα 9 (1), Ντουβερίογλου.

Δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65

ΜΠΑΣΚΕΤ
Από μηχανής Σλούκας!
Με δικό του καλάθι στα 2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη «σκότωσε» την παλιά του ομάδα και χάρισε στον Ολυμπιακό την 5η του φετινή νίκη με 67-65.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Στην Αγία Πετρούπολη σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού
Κατώτεροι των περιστάσεων οι ερυθρόλευκοι στην Ρωσία, γνώρισαν την ήττα με 84-78 από τη Ζενίτ και παραμένουν χωρίς νίκη μακριά από το ΣΕΦ στη φετινή Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Η Φενέρ προσγείωσε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ
Έπειτα από τρεις διαδοχικές νίκες, ο Ολυμπιακός γνώρισε εντός έδρας ήττα (στο ΣΕΦ) με 71-76 από τη Φενερμπαχτσέ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Μέτριος ο Ολυμπιακός, λύγισε στο τέλος από τη Φενέρ
O Ολυμπιακός προερχόταν από δύο διαδοχικές εντός έδρας ήττες, ωστόσο δεν τα κατάφερε και αυτή τη φορά, επιδεινώνοντας τη θέση του στη βαθμολογική κατάταξη.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Αρχισε «θρύλο» να θυμίζει
Με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα ο Ολυμπιακός επικράτησε της Αρμάνι με 86-75 για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.