74%
    2°C 1.8°C / 1.8°C
    86%

Βαριά ήττα της ΑΕΚ από τον Απόλλωνα Πάτρας

Τη δεύτερη ήττα της σε τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ γνώρισε η ΑΕΚ, χάνοντας με 16 πόντους διαφορά στην Πάτρα από τον τοπικό Απόλλωνα.

Αναλυτικά, ο Νίκος Δίπλαρος πήρε από το χέρι τους γηπεδούχους και τους οδήγησε σε μεγάλη νίκη, με 84-68 επί της Ένωσης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Ο γκαρντ των Αχαιών πέτυχε 22 πόντους με 3/5 τρίποντα, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γιώργο Τσαλμπούρη (15π.), Ορλάντο Κόουλμαν (13π.) και Ντε'ζον Ντέιβις (13π.).

Κυρίως, όμως ήταν η άμυνα της ομάδας του Νίκου Βετούλα που υποχρέωσε την Ένωση στη 2η ήττα της. Αν και οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 17-22 στο 10ο λεπτό, πέτυχαν μόλις 13 πόντους στη 2η περίοδο για το 46-35 του ημιχρόνου.

Με τον Νίκο Παππά να το παίρνει προσωπικά στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 62-58 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, αλλά η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ για την ΑΕΚ. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με σερί 14-0 έκτοτε για το 76-58 και έβαλε τέλος στα... όνειρα των παικτών του Στέφανου Δέδα.

Oι Αχαιοί μετρούν δύο νίκες και μία ήττα, καθώς στην πρεμιέρα είχαν επικρατήσει εντός έδρας του Ιωνικού, ενώ στη 2η αγωνιστική ηττήθηκαν από τον Κολοσσό, στη Ρόδο. Η ΑΕΚ είχε ηττηθεί από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την 1η αγωνιστική, ενώ στη 2η επικράτησε εντός έδρας της Λάρισας.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68

ΜΠΑΣΚΕΤ
Τα βάζει στο πρωτάθλημα
Στην ελλιπή ΑΕΚ έβγαλε τα απωθημένα του μετά την κακή ήττα από την Ούνιξ ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 100-75.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Μακ Κρι και... τέζα ο ΠΑΟΚ
Με τρίποντο-μαχαιριά του Ερικ Μακ Κρι στην εκπνοή, το Περιστέρι άρπαξε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Πυλαία και επικράτησε με 87-86 του ΠΑΟΚ.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Πετάνε οι «ερυθρόλευκοι», παραπατάνε οι «πράσινοι»
Ο Παναθηναϊκός υπέστη ήττα-σοκ από τον Αρη στο Αλεξάνδρειο με 81-71 μετά το χαστούκι στο Μονακό. ● Υπερηχητικοί οι Πειραιώτες, μετά την Μπασκόνια παρέσυραν με 103-78 την ΑΕΚ.