100%
    16°C 15.8°C / 15.8°C
    96%

Πρωταθλητής μέσα στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 82-66, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών της Basket League/ Α1 μπάσκετ, και κατέκτησε έτσι το 40ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Από την πλευρά του, το Λαύριο έκανε φέτος τη δική του υπέρβαση, καθώς για πρώτη φορά τερματίζει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν στη θέση του οδηγού, αποφασισμένοι να μη γνωρίσουν ξανά την ήττα στο Λαύριο, όπως είχε γίνει στο δεύτερο ματς της σειράς. Αφού καθήλωσαν τους γηπεδούχους σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο β' δεκάλεπτο (9), πήγαν στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για τη νίκη τους.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε τίποτα το ουσιαστικό, με τους φιλοξενούμενους να διευρύνουν το προβάδισμά τους, φτάνοντας τελικά εύκολα στην κατάκτηση της νίκης και –μαζί– του τίτλου.

Για τους πρωταθλητές ξεχώρισαν ο Παπαπέτρου (με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ), ο  Μήτογλου (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Παπαγιάννης (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Για τους γηπεδούχους, τους περισσότερους πόντους πέτυχαν οι Ντιαλό (17 π.), Κάρτερ (14 π.) και Γερομιχαλός (12 π.).

Τα δεκάλεπτα (με πρώτο το Λαύριο): 22-28, 31-41, 52-65, 66-82.

Υπενθυμίζεται ότι οι «πράσινοι» είχαν νικήσει με 100-72 στο πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, είχαν χάσει στο Λαύριο με 94-89 στον δεύτερο αγώνα και είχαν επικρατήσει πάλι στο ΟΑΚΑ με 103-74 στην τρίτη αναμέτρηση της σειράς.

Για να φτάσουν στον τελικό, το Λαύριο είχε αποκλείσει τον Προμηθέα, ενώ ο Παναθηναϊκός την ΑΕΚ, η οποία τελικά πήρε την τρίτη θέση.

ΜΠΑΣΚΕΤ
Ο Μπέντιλ έκανε πάρτι και παρέσυρε 103-74 το Λαύριο
Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Μπεν Μπέντιλ που σημείωσε 28 πόντους επικράτησε του Λαυρίου και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του 40ού πρωταθλήματος.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Υπέταξε τον Παναθηναϊκό, συνεχίζει να «ονειρεύεται» το Λαύριο
Ένα «πολύ σκληρό για να πεθάνει» Λαύριο νίκησε τον Παναθηναϊκό με 94-89 στην παράταση, στο πλαίσιο του δεύτερου μεταξύ τους ματς για τη σειρά των τελικών στην Α1 μπάσκετ.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Πρώτο βήμα τίτλου για Παναθηναϊκό με περίπατο απέναντι στο Λαύριο
Τον τίτλο του απόλυτου φαβορί επιβεβαίωσε το τριφύλλι στον πρώτο τελικό των play off της Basket League, ισοπεδώνοντας το Λαύριο και κάνοντας το 1-0 στη σειρά.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Τον πετσόκοψε!
Εντυπωσιακή εμφάνιση από την ομάδα του Λαυρίου που μετά την ΑΕΚ νίκησε και τον Παναθηναϊκό με σκορ 92-82.