78%
    29°C 28.8°C / 28.8°C
    22%

Υπέταξε τον Παναθηναϊκό, συνεχίζει να «ονειρεύεται» το Λαύριο

Ένα «πολύ σκληρό για να πεθάνει» Λαύριο νίκησε τον Παναθηναϊκό με 94-89 στην παράταση, στο πλαίσιο του δεύτερου μεταξύ τους ματς για τη σειρά των τελικών στην Α1 μπάσκετ.

Με τη μεγάλη αυτή επιτυχία, το Λαύριο ισοφάρισε τη σειρά των αγώνων σε 1-1 (στο πρώτο ματς είχαν επικρατήσει οι «πράσινοι») και συνεχίζει να τρέφει ελπίδες για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Η νίκη κάθε άλλο παρά εύκολα ήρθε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου (51-61). Ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας το Λαύριο πήρε το προβάδισμα με 69-68, με το ματς να γίνεται θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν, προηγήθηκαν με 3 πόντους 18'' πριν το τέλος, όμως ο Κάρτερ με τρίποντο στα 8" ισοφάρισε, ενώ ο Χεζόνια απέτυχε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, στο τελευταίο σουτ της κανονικής περιόδου.

Στην παράταση το Λαύριο μπήκε στη θέση του οδηγού, προηγήθηκε με 91-87 περίπου 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη και έφτασε τελικά στον θρίαμβο με 94-89.

Ο τρίτος τελικός θα γίνει τη Δευτέρα (7/6, 20:00) στο ΟΑΚΑ, αλλά πλέον είναι σίγουρο ότι η σειρά θα επιστρέψει στο Λαύριο για τέταρτο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.α.), 94-89 (παρ.).

Λαύριο (Χρήστος Σερελής): Κάρτερ 20 (4/8τρ., 6ασ.), Μουράτος 19 (3τρ., 5κλ.), Ντιαλό 12 (2τρ., 8ρ.), Ντέιβις 9 (1τρ., 7ρ.), Κόζι 12 (1), Σάβατζ 8 (2), Περσίδης, Ανοσίκε, Γερομιχαλός 14 (2), Μαστρογιαννόπουλος

Παναθηναϊκός (Όντεντ Κάτας): Μπρέι 18 (4/7τρ.), Παπαγιάννης 9, Παπαπέτρου 11, Χεζόνια 18, Ουάιτ 6, Μακ, Μποχωρίδης 4 (1), Όγκαστ, Κασελάκης 5 (1τρ., 7ρ.), Μήτογλου 12 (15ρ.), Μπέντιλ 6.

ΜΠΑΣΚΕΤ
Πρωταθλητής μέσα στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 82-66, έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών της Basket League, και κατέκτησε έτσι το 40ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ο Μπέντιλ έκανε πάρτι και παρέσυρε 103-74 το Λαύριο
Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Μπεν Μπέντιλ που σημείωσε 28 πόντους επικράτησε του Λαυρίου και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του 40ού πρωταθλήματος.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Πρώτο βήμα τίτλου για Παναθηναϊκό με περίπατο απέναντι στο Λαύριο
Τον τίτλο του απόλυτου φαβορί επιβεβαίωσε το τριφύλλι στον πρώτο τελικό των play off της Basket League, ισοπεδώνοντας το Λαύριο και κάνοντας το 1-0 στη σειρά.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Τον πετσόκοψε!
Εντυπωσιακή εμφάνιση από την ομάδα του Λαυρίου που μετά την ΑΕΚ νίκησε και τον Παναθηναϊκό με σκορ 92-82.