14°C 13.9°C / 13.9°C
    67%
    29%
Δεν άντεξε στο Βερολίνο ο Παναθηναϊκός

Ένα καθολικό μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε την ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Άλμπα (74-65), με τους πράσινους να αδικούν την προσπάθεια που έκαναν τα προηγούμενα τριάντα λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν… κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της ομάδας του Οντέτ Κάτς και αυτό φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού, όπου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα.

Οι πράσινοι τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με έξι πόντους, ενώ συνέχισαν να αυξάνουν το προβάδισμά τους με όπλο την άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 28-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η ώρα των Παπαπέτρου, Σαντ-Ρος και Γουάιτ να πυροβολήσουν από το τρίποντο και να κρατήσουν τη διαφορά κοντά στο +8. Ένα σερί 10-0 της Άλμπα, όμως, έφερε την γερμανική ομάδα μπροστά, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειχνε να αντέχει στην πίεση.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Κάτας έπαθε μπλακ άουτ, άρχισε να ξεμένει από δυνάμεις και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Με τον Γιόχανς Θίμαν να κάνει το παιχνίδι της ζωής του και να πετυχαίνει τέσσερα σερί τρίποντα στα τελευταία λεπτά, η γερμανική ομάδα άρχισε να χτίζει διαφορά την οποία ο Παναθηναϊκός δεν κάλυψε ποτέ και ήρθε το τελικό 74-65.

Δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65

ΜΠΑΣΚΕΤ
Εγκλωβίστηκε και βούλιαξε στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός
Η αμυντική ανεπάρκεια του Παναθηναϊκού, οδήγησε το «τριφύλλι» σε συντριβή στο Κάουνας, κατά την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στη Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Της άλλαξε τα φώτα!
Εντυπωσιακή νίκη του Παναθηναϊκού επί της Αρμάνι σε παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Με ανατροπή υπέταξε την Αρμάνι ο Παναθηναϊκός
Γυρίζοντας ένα ματς που φαινόταν χαμένο, ο Παναθηναϊκός λύγισε την Αρμάνι Μιλάνο με 86-83 στην παράταση, μέσα στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής για τη Euroleague.