Νικητής στο θρίλερ με τη Φενερμπαχτσέ ο Παναθηναϊκός
INTIME SPORTS

Μεγάλη νίκη με 81-78  πέτυχε στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Φενερμπαχτσέ και, πλέον, βλέπει με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον του στη φετινή Euroleague.

Οι πράσινοι, που είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Τζίμι Φριντέτ, έπαιξαν με τη φωτιά, καθώς έχασαν μια διαφορά 13 πόντων στην τέταρτη περίοδο και έπαιξαν το ματς στο τελευταίο σουτ.

Αυτό ανέλαβε να εκτελέσει για την τουρκική ομάδα ο Ντε Κολό, ο οποίος αστόχησε και οι πράσινοι πήραν τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τη Φενέρ, όμως, να εκμεταλλεύεται τις σωστές επιλογές στην επίθεση και να κλείνει το δεύτερο δεκάλεπτο με διαφορά τεσσάρων πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ανήκει εξολοκλήρου στους παίκτες του Ρικ Πιτίνο, οι οποίοι έκλεισαν την άμυνά τους, έκοψαν τον ρυθμό της τουρκικής ομάδας και σταδιακά έχτισαν ένα προβάδισμα το οποίο έφτασε σε διψήφιο αριθμό. Η διαφορά πήγε μέχρι και το +13 για τον Παναθηναϊκό, όμως οι παίκτες της ελληνικής ομάδας χαλάρωσαν και επέτρεψαν στην έμπειρη Φενέρ να γυρίσει στο ματς και φέρει το παιχνίδι σε απόσταση ενός σουτ.

Στην τελευταία επίθεση, όμως ο Ντε Κολό αστόχησε στο τρίποντο και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την ένατη νίκη του.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πανηγύρισε την 9η νίκη της, ενώ ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης συμβιβάστηκε με την 9η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78

ΜΠΑΣΚΕΤ
Πρώτα η νίκη μετά το πάρτι
Με έναν κρίσιμο αλλά και ιστορικό αγώνα ξεκινάει απόψε (21.00, NS1) τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα για το 2020 ο Ολυμπιακός (6-16). Υποδέχεται στο ΣΕΦ τη Φενέρμπαχτσε (5-11).
ΜΠΑΣΚΕΤ
Αλαλα τα χείλη των... ασεβών
Με διαδικασία-εξπρές η Ευρωλίγκα τιμώρησε τον Παναθηναϊκό να παίξει απόψε με τη Φενέρμπαχτσε κεκλεισμένων των θυρών. Νέα επίθεση Δημήτρη Γιαννακόπουλου στη «Θύρα 13».
ΜΠΑΣΚΕΤ
Συντριβή στην Πόλη για τον Παναθηναϊκό
Τις απογοητευτικές του εμφανίσεις στην Ευρώπη συνέχισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πλέον πολύ δύσκολα θα προλάβει το τρένο των πλέι οφ στη Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Εντός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Φενέρ
Τη δεύτερή του ήττα μέσα στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς έχασε από την τουρκική Φενερμπαχτσέ με σκορ 81-69, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για τη Euroleague. Οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 5-6 (νίκες -...