Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός

Με 83-74 επικράτησε Ζαλγκίρις Κάουνας ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα που είχε τον τελευταίο καιρό στη Euroleague.

Η νίκη για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε δύσκολα, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο του ματς η ελληνική ομάδα κατάφερε να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά από τον αντίπαλό της, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος.

Σημαντικό στοιχείο για τη νίκη των γηπεδούχων ήταν η προσήλωσή τους στην άμυνα, καθώς και η δυνατότητά τους να βρίσκουν επιθετικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Από τους πρωταγωνιστές του ματς ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος, εκτός από τους 16 πόντους που έβαλε, δημιούργησε ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του, μοιράζοντας 7 ασίστ.

Με τη νίκη τους οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν σε 3-5 το ρεκόρ τους «πιάνοντας» τους Λιθουανούς στην κατάταξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74

ΜΠΑΣΚΕΤ
Νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι-θρίλερ του ΟΑΚΑ
Ντέρμπι από τα παλιά ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό για την Euroleague με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με 99-93 στην παράταση. Διαστημικός Ράις για τους γηπεδούχους, χαμένες βολές σε κρίσιμα...
ΜΠΑΣΚΕΤ
«Το φως κερδίζει το σκοτάδι»
Η παρουσία του CEO της Ευρωλίγκας, Τζόρντι Μπερτομέου, στην Ελλάδα και οι τελευταίες εντάσεις που διατηρούν οξυμένη την κόντρα των δύο «αιωνίων», δίνουν μια άλλη διάσταση στο αυριανό πρώτο ραντεβού τους στο...
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ενισχυμένα μέτρα στο ντέρμπι, λόγω της ημέρας
Αν και δεν συνηθίζεται, ο Παναθηναϊκός έστειλε επιστολή στην Ευρωλίγκα ενημερώνοντας για τα μέτρα ασφαλείας που προτίθεται να πάρει, ώστε να διαφυλάξει την ομαλή διεξαγωγή του μεγάλου ντέρμπι.
ΜΠΑΣΚΕΤ
Κόκκινη Παρασκευή στο ΣΕΦ
Μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, ο διαστημικός Ολυμπιακός, επιβλήθηκε άνετα της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ και βελτίωσε σε 5-6 το ρεκόρ του στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστική της Euroleague.
ΜΠΑΣΚΕΤ
«Ερυθρόλευκο» πολυβόλο στο Βερολίνο
Ο Ολυμπιακός πήρε το μάθημά του και με επιθετικό ρεσιτάλ πέρασε θριαμβευτικά με 99-80 από την έδρα της Αλμπα, με κορυφαίο τον Ρούμπιτ. Ανησυχία για το τράβηγμα του Ριντ στους προσαγωγούς.