5°C 5.2°C / 5.2°C
    94%
ΙΝΤΙΜΕ

Πρωταθλητής Ευρώπης!

Στην τελευταία χεριά ο Απόστολος Χρήστου νίκησε τον μεγάλο του αντίπαλο, τον Ιταλό Τόμας Τσέκον, και με 24.36 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας παράλληλα πανελλήνιο ρεκόρ σε έναν συγκλονιστικό τελικό στα 50 μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης.

Ο 26χρονος πρωταθλητής του Ολυμπιακού μπήκε στον τελικό με τον καλύτερο χρόνο του ημιτελικού (24.48), κατέβηκε στα 24.36 και πέτυχε το ρεκόρ «σβήνοντας» τα 24.39 που σημείωσε στις 24 Ιουνίου στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Είναι το τέταρτο μετάλλιο του Ελληνα πρωταθλητή, ύστερα από τρία σερί χάλκινα σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (στα 100 μ. ύπτιο - Λονδίνο 2016, Γλασκόβη 2018, Βουδαπέστη 2020).

Την πέμπτη θέση κατέλαβε η Αννα Ντουντουνάκη στον τελικό των 100 μ. πεταλούδα, με επίδοση 57.91. Ογδοος κατατάχθηκε ο Δημήτρης Μάρκος στον τελικό των 200 μ. ελεύθερο με 1:48.05.

Google News
ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
«Αντίο» με 2 μετάλλια
Ο Απόστολος Χρήστου μετά τη νίκη του στα 50 μ. ύπτιο, κατέκτησε το ασημένιο στα 100 μ. Στο βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ανέβηκε για τρίτη συνεχή φορά ο Κριστιάν Γκολομέεβ, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο...
Με «ασημένιο» και «χάλκινο» φεύγουν από το ευρωπαϊκό κολύμβησης Χρήστου και Γκολομέεβ
Οι Έλληνες πρωταθλητές διαγωνίστηκαν στα 100 μ. ύπτιο και 50 μ. ελεύθερο αντίστοιχα.
Θρίαμβος Χρήστου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης
Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στα 50μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης, ο αθλητής του Ολυμπιακού νίκησε κυριολεκτικά στην τελευταία χεριά τον Ιταλό Τόμας Τσέκον
Αυλαία με Γκολομέεβ στο βάθρο!
Με το χάλκινο μετάλλιο των 50 μ. ελεύθερο που κατέκτησε ο Κριστιάν Γκολομέεβ ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης στη Βουδαπέστη.
«Χάλκινος» ο Γκολομέεβ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης
Το τρίτο ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση της Βουδαπέστης κατέκτησες ο Κριστιάν Γκολομέεβ, τερματίζοντας στα 50μ. ελεύθερο με χρόνο 21.73, πίσω από τον Φιλανδό Φινλανδό Άρι-Πέκα Λιουκόνεν και τον Βρετανό Μπεν...