18°C 18.1°C / 18.1°C
    59%
AP Photo/Refugio Ruiz

Εύκολα στις «16» της Ρώμης η Σάκκαρη

Με 2-0 σετ επικράτησε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Μαρία Σάκκαρη της Εκατερίνα Αλεξαντρόβα, παίρνοντας την πρόκριση για τις «16» του τουρνουά τένις της Ρώμης.

Η Σάκκαρη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση μετά τα μέσα του πρώτου σετ και έφτασε εύκολα στη νίκη (τα σετ: 6-3, 6-2).

Το ματς του 2ου γύρου ήταν ισορροπημένο στα πρώτα έξι γκέιμ, με το σκορ ισόπαλο 3-3 και την Ελληνίδα τενίστρια να βρίσκεται μάλιστα πίσω 0-30 στο σερβίς της. Κάπου εκεί, η Σάκκαρη... γύρισε τον διακόπτη, πήρε δέκα συνεχόμενους πόντους, έκανε το break και πήρε το πρώτο σετ με 6-3. Στη συνέχεια η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κυριάρχησε απόλυτα και «καθάρισε» το ματς σε 77 λεπτά, τελειώνοντας την αναμέτρηση με έξι άσους και 25/33 κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς της.

Επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη θα είναι η 18χρονη Αμερικανίδα, Κόκο Γκοφ (Νο 15 στην παγκόσμια κατάταξη), η οποία μέχρι στιγμής έχει νικήσει τη Γερμανίδα Αντζελίκ Κέρμπερ (6-1, 6-4) και τη συμπατριώτισσά της, Μάντισον Μπρενγκλ (6-2, 6-4). Οι δύο τενίστριες έχουν τεθεί αντιμέτωπες τέσσερις φορές στο παρελθόν, με την Ελληνίδα να μετράει τρεις νίκες, με πιο πρόσφατη στον προημιτελικό του φετινού τουρνουά της Ντόχα. Πέρυσι, πάντως, η Γκοφ είχε βάλει «στοπ» στην πορεία της Σάκκαρη στη Ρώμη, νικώντας την στον 2ο γύρο με 6-1, 1-6, 6-1.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Νικηφόρο ξεκίνημα
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους 16 του τουρνουά του Χάλε, νικώντας 2-1 τον Μπενζαμέν Μπονζί, ενώ η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε μόλις 83 λεπτά για να επιβληθεί με 2-0 της Λεολιά Ζονζόν στο τουρνουά του...
Η Σάκκαρη αποχαιρέτησε, ο Τσιτσιπάς ίδρωσε...
Η Μαρία Σάκκαρη αποχαιρέτησε χθες το γαλλικό Οπεν, χάνοντας από την Καρολίνα Μούχοβα με 2-0 σετ. Στους άνδρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σήμερα το βράδυ τον 25χρονο Τσέχο Ζντένεκ Κόλαρ στον 2ο γύρο...
Δοκιμασία για τη Σάκκαρη
Η 26χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Τσέχα Καρολίνα Μούχοβα για τον 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός στο Παρίσι.
Ουδέν πρόβλημα για τη Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στο Ρολάν Γκαρός
Με την άνετη νίκη επί της Γαλλίδας, Κλάρα Μπιουρέλ, με 2-0 σετ, ξεκίνησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο φημισμένο τουρνουά τένις Ρολάν Γκαρόν.
Επέστρεψε στις επιτυχίες η Σάκκαρη με νίκη-θρίλερ στη Μαδρίτη
Σε ένα ματς διάρκειας 2,5 ωρών, με συνεχείς ανατροπές στο τρίτο σετ, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Αμερικανίδας Μάντισον Κιζ με 2-1 σετ και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του διεθνούς τουρνουά της Μαδρίτης.