21°C 21.3°C / 21.3°C
    75%
AP PHOTO

Ο 19χρονος Αλκαράθ υπέταξε τον Τζόκοβιτς και πάει τελικό στη Μαδρίτη

Ο Κάρλος Αλκαράθ είναι ο πρώτος φιναλίστ στο Όπεν της Μαδρίτης. Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Ισπανός (Νο 9 στην παγκόσμια κατάταξη) πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Σέρβου Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 1 στον κόσμο) στον πρώτο ημιτελικό με 6-7(5), 7-5, 7-6(5), μετά από αγώνα διάρκειας τριών ωρών και 36 λεπτών περίπου, και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό. Εκεί ο 19χρονος άσος θα αντιμετωπίσει το νικητή του άλλου ημιτελικού, στον οποίο ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναμετράται με τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Ο Αλκαράθ «έσπασε» με το... καλημέρα το σερβίς του Τζόκοβιτς, ο οποίος ωστόσο έκανε "break" στον Ισπανό στο όγδοο γκέιμ και ισοφάρισε 4-4. Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους ως το 6-6, με τον Σέρβο να είναι πιο αποτελεσματικός στο τάι μπρέικ και με 7-5 να παίρνει το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δύο «μονομάχοι» εκμεταλλεύθηκαν το σερβίς τους μέχρι και το 6-5, ενώ στη συνέχεια ο Αλκαράθ έκανε "break" και με 7-5 ισοφάρισε τα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους ως το τάι μπρέικ, όπου ο Αλκαράθ επικράτησε με 7-5 και πανηγύρισε το σετ και μια σπουδαία νίκη κόντρα στο Νο 1 του κόσμου.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Θρίαμβος για το «παιδί-θαύμα» του τένις στην Ισπανία
Με επίδειξη δύναμης στον τελικό του Όπεν της Μαδρίτης, απέναντι στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο Κάρλος Αλκαράθ «σήκωσε» το τρόπαιο μέσα στο «σπίτι» του
Από νίκη σε νίκη η Σάκκαρη στο τουρνουά της Μαδρίτης
Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ της Άνετ Κονταβέιτ, στο πλαίσιο του 2ου γύρου, στο Madrid Open.
Το τσίρκο είναι για τους κλόουν...
Ο Κύργιος ακολούθησε τις συνηθισμένες αντιδράσεις του με παράπονα στον διαιτητή και πίεση προς τον αντίπαλό του Τσιτσιπά σε ένα παιχνίδι που τελικά του έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του αυστραλιανού...
Το μεγάλο ραντεβού έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες
Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικ Κύργιος θα αναμετρηθούν στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού Οπεν μετά τις νίκες που πέτυχαν απέναντι σε Τζόρνταν Τόμπσον και Φιλίο Κραΐνοβιτς αντίστοιχα.