20°C 19.6°C / 19.6°C
    37%
EPA/ROBERT GHEMENT

Και πώς να χάσει;

Και παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό στίβο ο ολυμπιονίκης Μίλτος Τεντόγλου. Με άλμα στα 8,55 μ. κατέκτησε άνετα το χρυσό στο Βελιγράδι.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, ο Μίλτος Τεντόγλου ανήμερα των 24ων γενεθλίων του στέφθηκε και παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό στίβο.

Την Παρασκευή, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης που ολοκληρώθηκε χθες στη Srark Arena του Βελιγραδίου, επιβεβαίωσε την κυριαρχία στο αγώνισμα με επίδοση 8,55 (2η προσπάθεια) που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ και 6η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στον κόσμο (πρώτη το 8,79 του Καρλ Λιούις από το 1984).

Αυτό ήταν το 8ο χρυσό μετάλλιο της λαμπρής καριέρας του υπεραθλητή από τα Γρεβενά, ο οποίος θα διεκδικήσει το χρυσό που του λείπει τον Ιούλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανοιχτού στο Γιουτζίν του Ορεγκον. Παράλληλα χάρισε στην Ελλάδα το 13ο μετάλλιο (6ο χρυσό) στα παγκόσμια κλειστού στίβου.

«Ενιωθα καλά και ήμουν σίγουρος ότι θα τα καταφέρω. Ωστόσο το πανελλήνιο ρεκόρ γράφει ακόμη «Τσάτουμας» (8,66) και θέλω να το πάρω» δήλωσε αποφασισμένος ο Μίλτος.

Από τους άλλους Ελληνες αθλητές που έλαβαν μέρος στη διοργάνωση ξεχώρισε η 12η θέση του Νίκου Ανδρικόπουλου στην παρθενική του συμμετοχή στον τελικό του τριπλούν. Με άλμα στα 16,05 μ. κατέλαβε τη 12η θέση.

Στην 5η του συμμετοχή ο Κώστας Δουβαλίδης έκανε χρόνο 7.77 (6ος στη σειρά του) και έμεινε εκτός ημιτελικών στα 60 μέτρα με εμπόδια. Το ίδιο και η Ελισάβετ Πεσιρίδου στο αντίστοιχο αγώνισμα γυναικών, αφού με 8.30 τερμάτισε 7η στη σειρά της. Η Ειρήνη Βασιλείου έκανε χρόνο 53.62 στα 400 μ. και δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπως και η Ραφαέλα Σπανουδάκη, στα 60 μ. με επίδοση 7.35. Τελικά δεν συμμετείχε στο επί κοντώ ο Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στον δικέφαλο.

Ιπτάμενος και Ντουμπλάντις

Η διοργάνωση σημαδεύτηκε επίσης από τα τρία παγκόσμια ρεκόρ που σημειώθηκαν την τελευταία μέρα. Το πιο μεγάλο ήρθε στην εκπνοή από τον 23χρονο Σουηδό ολυμπιονίκη και παγκόσμιο ρέκορντμαν του επί κοντώ Αρμάντο Ντουμπλάντις.

Το παιδί-θαύμα, αφού εξασφάλισε το χρυσό με το άλμα στα 6,05, πέρασε τα 6,20 με την 3η προσπάθεια κι ενώ είχαν τελειώσει όλα τα άλλα αγωνίσματα. Ξεπέρασε τον... εαυτό του, που είχε περάσει τα 6,19 στις 7 Μαρτίου σε μίτινγκ που έγινε στην ίδια αρένα.

Την αρχή είχε κάνει η 27χρονη Γιούλιμαρ Ρόχας από τη Βενεζουέλα στο τριπλούν με άλμα στα 15,74 μ., το οποίο είναι το καλύτερο άλμα όλων των εποχών τόσο στον κλειστό (15,43, 2020) όσο και στον ανοιχτό (15,67) στίβο, που κατείχε η ίδια, η οποία θυμίζουμε ότι είχε κατακτήσει το χρυσό και στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.

Ακολούθησε το 7.29 που πέτυχε στα προκριματικά ημιτελικά των 60 μ. με εμπόδια ο Αμερικανός Γκραντ Χολογουέι και αποτελεί ισοφάριση της δικής του επίδοσης. Φυσικά στον τελικό κατέκτησε το χρυσό με περίπατο (7.39), με 7ο τον Κύπριο Τραΐκοβιτς.

Ξεχωριστή στιγμή ήταν η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο ύψος γυναικών από την Ουκρανή Γιαροσλάβα Μάχουτσιχ, η οποία με άλμα στα 2,02 ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Για να φτάσει στο Βελιγράδι ταξίδευε τρεις μέρες και πανηγύρισε τυλιγμένη με σημαία της δοκιμαζόμενης πατρίδας της στην οποία αφιέρωσε τη νίκη της.

Επίσης για πρώτη φορά μια χώρα, η Αιθιοπία, κατέκτησε όλα τα μετάλλια σε ένα αγώνισμα. Ηταν τα 1.500 μ. με τις Γκουντάφ Τσεγκάι (3.57.19, ρεκόρ αγώνων), Αξουμαβίτ Εμπαϊέ (4.02.29) και Χίρουτ Μεσέσα (4.03.39), ενώ το πρώτο μετάλλιο στο ύψος αντρών στην ιστορία του παγκόσμιου πρωταθλήματος κλειστού στίβου χάρισε στην Κορέα ο Σανγκγιεόκ Γου με επίδοση 2,34 μ.

Μετά το πρώτο χρυσό της Ιταλίας στα 100 μ. των Ολυμπιακών Αγώνων, ο Μάρσελ Τζέικομπς κατέκτησε και το πρώτο χρυσό της πατρίδας του στα 60 μ. σε παγκόσμιο κλειστού στίβου. Τα κατάφερε με διαφορά 3 εκατοστών από το φαβορί, τον Αμερικανό Κρίστιαν Κόλμαν. Και οι δυο αρχικά μετρήθηκαν με 6.41 και χρειάστηκε ειδική επεξεργασία για να βγουν τα τελικά αποτελέσματα.

Ο κλειστός στίβος ταιριάζει γάντι στην μεγάλη αντίπαλο της Κατερίνας Στεφανίδη (δεν έλαβε μέρος) στο επί κοντώ. Η Αμερικανίδα Σάντι Μόρις κατέκτησε το δεύτερο σερί χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου με επίδοση 4,80.

Google News
ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Χρυσώθηκαν Τεντόγλου και Ντρισμπιώτη
Αν το χρυσό μετάλλιο του εκπληκτικού Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος έμοιαζε για τον ολυμπιονίκη μας με «ακόμη μια μέρα στη δουλειά», εκείνη που συγκλόνισε ήταν η 38χρονη Αντιγόνη Ντρισμπιώτη η οποία κατέκτησε το...
Ασημένιος από χρυσάφι
«Θα ήταν ντροπή να νικήσω με 8,32 μ.» τόνισε ο Ελληνας, πρωταθλητής του μήκους, Μίλτος Τεντόγλου, που για ακόμη μία φορά επιβεβαίωσε τη μεγάλη του κλάση τόσο μέσα όσο κι έξω από το σκάμμα.
Τεντόγλου από... διαμάντι με 8,42μ. στη Ζυρίχη
Ο χρυσός Ολυμπιονίκης, μετά τον αποψινό άθλο του, αναδείχθηκε νικητής της σειράς για το 2022 και έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής στίβου (στους άνδρες) που κατακτάει το πολυπόθητο διαμάντι!
Χωρίς αντίπαλο ο Τεντόγλου, πήρε το χρυσό στο Μόναχο
Ο Μίλτος Τεντόγλου επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε με άνεση την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του άλματος σε μήκος, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου.
Τεντόγλου και Στεφανίδη «έκλεισαν» εισιτήριo για τον τελικό
Ο Μίλτος Τεντόγλου προκρίθηκε με άνεση στον τελικό του άλματος εις μήκος του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου στο Μόναχο. Τη συμμετοχή της στον τελικό του άλματος επί κοντώ εξασφάλισε η Κατερίνα Στεφανίδη.
Ο Μίλτος είναι καλά
Ο Μίλτος Τεντόγλου σημείωσε τη δεύτερη καλύτερη φετινή του επίδοση στα8,32 μ. για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου και επιβεβαίωσε τη σταθερότητά του εν όψει των μεγάλων ραντεβού.