33°C 33.2°C / 33.2°C
    24%
AP Photo/Tertius Pickard

«Πολέμησε», προκρίθηκε!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Τέιλορ Φριτς με 3-2 (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4) ύστερα από 3 ώρες και 23 λεπτά.

Μπορεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς να μην έχει ακόμα παίξει το καλύτερο τένις του, όμως βρίσκεται ήδη στον 5ο προημιτελικό Γκραν Σλαμ της καριέρας του και τρίτο στο Αυστραλιανό Οπεν.

Χθες χρειάστηκε τεράστια προσπάθεια και κυρίως ψυχική δύναμη για να ανατρέψει ένα ματς στο οποίο σταθερά βρισκόταν πίσω στο σκορ (έχανε 1-0 σετ, κατόπιν 2-1). Τελικά νίκησε τον Τέιλορ Φριτς με 3-2 (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4) ύστερα από 3 ώρες και 23 λεπτά.

Ο 24χρονος Αμερικανός, No22 στον κόσμο, έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του. Προικισμένος με εξαιρετικό σερβίς και δυνατά, ξερά φόρχαντ, ξεκίνησε ορμητικά την προσπάθειά του. Ο Τσιτσιπάς στο πρώτο σετ δεν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος, αν κρίνει κανείς από τα προβλήματά του να «πειθαρχήσει» στο ρολόι των 25 δευτερολέπτων για το σερβίς...

Στο δεύτερο σετ ο 23χρονος Ελληνας τενίστας σέρβιρε καλύτερα και, κάνοντας μπρέικ στο 9ο γκέιμ, βρήκε δρόμο για την ισοφάριση. Ομως ο Καλιφορνέζος δεν κατέθετε τα όπλα. Αντίθετα, πήρε τον έλεγχο και υπαγόρευε τους πόντους από τη βασική γραμμή φτάνοντας στο 2-1 σετ, όσο κι αν προσπάθησε ο Τσιτσιπάς να τον καθυστερήσει.

Στο τέταρτο σετ ο Στέφανος βρήκε τον εαυτό του προς το τέλος, όταν «καθάρισε» τα μπρέικ-πόιντ του Φριτς και με τέσσερις σερί winners έκανε το 2-2 στέλνοντας το ματς σε πέμπτο σετ και το κοινό σε παραλήρημα. Πλησίαζαν μεσάνυχτα και η μάχη θα συνεχιζόταν.

Στο πέμπτο σετ οι δύο τενίστες «οχυρώθηκαν» πίσω από το σερβίς τους και οι άσοι πολλαπλασιάστηκαν. Στο 4-4, με τον Φριτς να σερβίρει, ο Τσιτσιπάς πήρε έναν κρίσιμο πόντο ύστερα από ράλι 22 χτυπημάτων θέτοντας τις προϋποθέσεις για μπρέικ το οποίο εκμεταλλεύτηκε για να πανηγυρίσει λίγα λεπτά αργότερα μια πολύ δύσκολη νίκη, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ποιες ήταν αυτές; Τα μόλις 2 από τα 15 μπρέικ-πόιντ που μετέτρεψε ο Αμερικανός έναντι των 3 μπρέικ πόιντ στις μόλις 5 ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στον πιο έμπειρο Τσιτσιπά.

«Ηταν επικό ματς, μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω» είπε ο Ελληνας πρωταθλητής μετά την αναμέτρηση, μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της Μελβούρνης με τους πολλούς ομογενείς και τις ελληνικές σημαίες τους. «Είμαι περήφανος για τον τρόπο που πολέμησα, για τη συνέπειά μου στους κρίσιμους πόντους. Ελεγα διαρκώς στον εαυτό μου να μην τα παρατήσω, να κάνω ό,τι πρέπει. Και τελικά αποζημιώθηκα».

Στον προημιτελικό της Τετάρτης ο Τσιτσιπάς θα βρει απέναντί του άλλο ένα από τα νεαρά αστέρια του σιρκουί, τον 20χρονο Γιανίκ Σίνερ, Νο10 στην παγκόσμια κατάταξη, που «ξεπέταξε» χθες με 3-0 τον Αυστραλό Αλεξ ντε Μινόρ.

Στις γυναίκες το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, η Αρίνα Ζαμπαλένκα, αποχαιρέτησε τη διοργάνωση. «Θύτης» της μεγάλης αυτής έκπληξης ήταν η Εσθονή Κάια Κανέπι, Νο115 στον κόσμο, που στα 36 χρόνια της φτάνει για πρώτη φορά στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Οπεν.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Ωρα για τη ρεβάνς
Ο Τσιτσιπάς κοντράρεται σήμερα με τον Μεντβέντεφ με στόχο την πρόκριση στον τελικό του Αυστραλιανού Οπεν.
Αγγιξε την τελειότητα!
Πέντε φορές έχει αγωνιστεί μέχρι σήμερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε προημιτελικούς Γκραν Σλαμ. Και έχει κερδίσει και τους πέντε! Χθες μάλιστα προκρίθηκε στους 4 του Αυστραλιανού Οπεν με εμφατική νίκη επί του...
Ξεκίνημα με νίκη
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Μίκαελ Ιμερ στον πρώτο γύρο του Αυστραλιανού Οπεν νικώντας μ=τον συνομήλικό του με 3-0 (6-2, 6-4, 6-3) σετ.