11°C 10.9°C / 10.9°C
    80%
AP Photo

Πόνεσε η Μαρία

«Σπατάλησα την ευκαιρία μου. Γι’ αυτό πονάει τόσο πολύ», δήλωσε η Σάκκαρη που αποχαιρέτησε τη Γουαδαλαχάρα μετά την ήττα της από την Κοντάβεϊτ

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ανέτ Κοντάβεϊτ στον ημιτελικό και αποχαιρέτησε τη Γουαδαλαχάρα και τα τελικά της WTA, χάνοντας από την 25χρονη Εσθονή με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 6-3). Ηταν η 7η ήττα της Ελληνίδας πρωταθλήτριας σε 8 ημιτελικούς φέτος, όμως το αποτέλεσμα αυτό δεν αναιρεί την εκπληκτική χρονιά της. Την αποθέωσε μάλιστα και το επίσημο σάιτ της WTA, ποστάροντας: «Ενα μαγικό ντεμπούτο στους τελικούς της WTA. Η πρώτη Ελληνίδα που μετέχει στη διοργάνωση. Μπήκε στην κορυφαία δεκάδα του κόσμου μέσα στο 2021. Συγχαρητήρια για μια φανταστική σεζόν, Μαρία Σάκκαρη!». Η Κοντάβεϊτ από την πλευρά της προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα, η οποία επικράτησε της Πάουλα Μπαντόσα στον ισπανικό «εμφύλιο».

Ο ημιτελικός ξεκίνησε στραβά για τη Σάκκαρη, καθώς έδειχνε ανήμπορη να δημιουργήσει πρόβλημα στο σερβίς της Κοντάβεϊτ ή να κρατήσει το δικό της. Μέσα σε μόλις 27 λεπτά και χωρίς να αντιμετωπίσει ούτε ένα μπρέικ πόιντ, η Εσθονή τενίστρια «καθάρισε» με 6-1. Η Σάκκαρη ανέβασε την απόδοσή της στο 2ο σετ, σέρβιρε έξι άσους και, ύστερα από 70 λεπτά αγώνα, κατάφερε να βρει το πρώτο μπρέικ πόιντ, το οποίο και εκμεταλλεύτηκε για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να στείλει το ματς σε τρίτο σετ - κάτι που συνέβαινε για πρώτη φορά στις 12 αναμετρήσεις της με την Κοντάβεϊτ.

Με ένα μπρέικ η καθεμία, το σκορ ήταν 4-3 υπέρ της Κοντάβεϊτ στο 3ο σετ. Η Σάκκαρη σέρβιρε και προηγήθηκε και 40-0. Ηταν μία ανάσα από το 4-4... Ομως εκεί «κόλλησε», σπατάλησε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν και η Κοντάβεϊτ το εκμεταλλεύτηκε για να κάνει μπρέικ, να φέρει το ματς στο 5-3 και κατόπιν να σερβίρει για τη νίκη ύστερα από 2 ώρες και 2 λεπτά παιχνιδιού.

«Ο αγώνας ήταν μια τεράστια χαμένη ευκαιρία από την πλευρά μου. Εγώ τον έχασα. Ασφαλώς σέβομαι πολύ την Ανέτ και το παιχνίδι της, όμως σήμερα (σ.σ.: χτες) βρέθηκα πολύ κοντά για να κάνω το βήμα παραπάνω. Και σπατάλησα την ευκαιρία μου. Γι’ αυτό πονάει τόσο πολύ. Δεν επρόκειτο για ατυχία. Πέταξα στα σκουπίδια άλλη μία ευκαιρία. Πονάει...», δήλωσε προβληματισμένη η Σάκκαρη.

H 26χρονη Ελληνίδα ολοκληρώνει τη σεζόν στο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης, εκτός αν η Εσθονή κατακτήσει τον τίτλο, οπότε η Σάκκαρη θα πέσει στο Νο7.

Αποσύρθηκε ο Τσιτσιπάς

Ο τραυματισμός στον δεξί αγκώνα αποδείχθηκε επίμονος και ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τους τελικούς της ΑΤΡ στο Τορίνο, έχοντας δώσει μόλις έναν αγώνα (την ήττα από τον Αντρέι Ρούμπλεφ). Για τον ίδιο λόγο είχε αποσυρθεί από το Μάστερς του Παρισιού πριν από μερικές εβδομάδες, ύστερα από μόλις έξι γκέιμ στον πρώτο του αγώνα, με αντίπαλο τον Αλεξέι Ποπίριν. Είχε επιλέξει να προχωρήσει με συντηρητική θεραπεία, ελπίζοντας ότι θα μπορούσε να μετάσχει κανονικά στους τελικούς της ΑΤΡ. Ομως οι πόνοι επέμειναν και έτσι αποφάσισε να βάλει τέλος στη σεζόν και να αφοσιωθεί στην αποκατάστασή του.

Τη θέση του 23χρονου Ελληνα τενίστα στη διοργάνωση πήρε ο δεύτερος επιλαχών, Κάμερον Νόρι. Ο Βρετανός, Νο12 στην παγκόσμια κατάταξη, κατέκτησε τον περασμένο μήνα το Μάστερς του Ιντιαν Ουέλς. Να θυμίσουμε ότι ο πρώτος επιλαχών, ο Ιταλός Γιανίκ Σίνερ, αντικατέστησε τον συμπατριώτη του, Ματέο Μπερετίνι, που αποσύρθηκε λίγο πριν από το ξεκίνημα του τουρνουά στο Τορίνο.

Google News
ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Το μεγάλο ραντεβού έκλεισε με συνοπτικές διαδικασίες
Στέφανος Τσιτσιπάς και Νικ Κύργιος θα αναμετρηθούν στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού Οπεν μετά τις νίκες που πέτυχαν απέναντι σε Τζόρνταν Τόμπσον και Φιλίο Κραΐνοβιτς αντίστοιχα.
Δύσκολα αλλά με ρεκόρ ο «Νόλε», σήμερα Σάκκαρη και Τσιτσιπάς
Ο Σέρβος πρωταθλητής είναι πλέον ο μοναδικός τενίστας -μεταξύ ανδρών και γυναικών- που έχει σημειώσει τουλάχιστον 80 νίκες σε καθένα από τα τέσσερα Γκραν Σλαμ!
Η Σάκκαρη αποχαιρέτησε, ο Τσιτσιπάς ίδρωσε...
Η Μαρία Σάκκαρη αποχαιρέτησε χθες το γαλλικό Οπεν, χάνοντας από την Καρολίνα Μούχοβα με 2-0 σετ. Στους άνδρες, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σήμερα το βράδυ τον 25χρονο Τσέχο Ζντένεκ Κόλαρ στον 2ο γύρο...
Νίκες για Τσιτσιπά και Σάκκαρη, δάκρυα για Οσάκα
Απαιτητικές αναμετρήσεις περίμεναν τόσο τον Στέφανο Τσιτσιπά όσο και τη Μαρία Σάκκαρη στο ντεμπούτο τους στο Ιντιαν Ουέλς, όμως προχώρησαν στον 3ο γύρο του τουρνουά.