89%
    7°C 6.8°C / 6.8°C
    91%

Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς από τον 18χρονο Αλκαράθ

Τέλος το «US Open» για τον Στέφανο Τσιτσιπά από τη «φάση των 32», καθώς μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση τεσσάρων ωρών ηττήθηκε 6-3, 4-6, 7-6 (2), 0-6, 7-6 (5) από τον Κάρλος Αλκαράθ και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο 18χρονος Ισπανός, ο οποίος βρίσκεται στο Νο 55 της παγκόσμιας κατάταξης, δικαίωσε όλους όσοι τον θεωρούν το νέο μεγάλο ανερχόμενο «αστέρι» του παγκοσμίου τένις, καθώς απέδειξε πως διαθέτει τεράστια ψυχραιμία και εντυπωσιακή για την ηλικία του ωριμότητα.

Ο Αλκαράθ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και αιφνιδίασε το Νο 3 στον κόσμο με τα ιδιαίτερα δυνατά κτυπήματα του, με αποτέλεσμα να πάρει το πρώτο σετ με 6-3. Ο Έλληνας πρωταθλητής αντέδρασε, βρήκε απαντήσεις στο παιχνίδι του Ισπανού και ισοφάρισε σε 1-1 (6-4).

Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Αλκαράθ να επικρατεί στο τάι μπρέικ, ενώ ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός στο τέταρτο σετ κυριαρχώντας με 6-0.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ, οι δύο τενίστες έφθασαν γκέιμ προς γκέιμ στο τάι μπρέϊκ με τον Αλκαράθ να αποδεικνύεται ψυχραιμότερος και να πανηγυρίζει την -ίσως- σημαντικότερη νίκη της καριέρας του, κατακτώντας την νίκη και την πρόκριση στους «16» του κορυφαίου τουρνουά.

«Η ταχύτητα που δίνει στο μπαλάκι είναι απίστευτη»

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Τσιτσιπάς σχολίασε πως ο νεαρός συναθλητής του «μπορεί να γίνει σίγουρα διεκδικητής των Grand Slam. Η ταχύτητα που δίνει στο μπαλάκι είναι απίστευτη. Δεν έχω δει ποτέ ξανά κάποιον, να κτυπά το μπαλάκι τόσο δυνατά. Μου πήρε χρόνο να προσαρμοσθώ και να αναπτύξω ένα σχέδιο για να τον αντιμετωπίσω».

«Νιώθω μία πίκρα, ειδικά επειδή έπαιξα απίστευτα στο 4ο σετ, κυριαρχώντας και όντας επιθετικός. Ομως, στο πέμπτο σετ, παιξε όπως ακριβώς και στο πρώτο, χωρίς να κάνει λάθη, κυνηγώντας κάθε φάση. Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω ξαναδεί ποτέ κάποιον να παίζει τόσο καλά σε ένα πέμπτο σετ. Ο Αλκαράθ, αντιμετώπισε πολύ καλά το γεγονός ότι ισοφάρισα σε 2-2. Αυτό θα τον βοηθήσει να φτάσει στην κορυφή και να γίνει ο παίκτης που μπορεί να γίνει» πρόσθεσε.

Ηταν ένας αγώνας που δεν έπρεπε να χάσω και μπορώ μόνο να μάθω από αυτό. Είναι νέος. Πάλεψε και δεν τα παράτησε. Είχα τις ευκαιρίες μου στο τρίτο σετ και τις έχασα. Νομίζω ότι θα νικούσα εάν έπαιρνα το τρίτο σετ. Δεν ξέρω ποια θα ήταν η ψυχολογία στον αγώνα εάν τα κατάφερνα, αλλά στο τέταρτο σετ απλώς πετούσα. Δεν περίμενα ότι θα ανέβαζε τόσο πολύ την απόδοσή του στο πέμπτο σετ, ειδικά έχοντας χάσει με αυτόν τον τρόπο το τέταρτο σετ. Ηταν ένας εντελώς διαφορετικός παίκτης» σχολίασε.

Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Ενα 15χρονο φαινόμενο!
Αν αθροίσουμε τα όσα έχει πετύχει η Κόρι «Κόκο» Γκοφ συνειδητοποιούμε ότι βρισκόμαστε μπροστά σε ένα φαινόμενο, και όχι σε έναν απλό διάττοντα αστέρα προορισμένο για γρήγορη κατανάλωση.
Πόνεσε η Μαρία
Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ανέτ Κοντάβεϊτ στον ημιτελικό και αποχαιρέτησε τη Γουαδαλαχάρα και τα τελικά της WTA, χάνοντας από την 25χρονη Εσθονή με 2-1 σετ
Ρίχνεται στη μάχη ο Τσιτσιπάς
Στο Τορίνο άνοιξε η αυλαία των τελικών της ATP, όπου οι οκτώ καλύτεροι τενίστες στην παγκόσμια κατάταξη διεκδικούν τον τίτλο του «μαέστρου» της χρονιάς ανάμεσά τους και ο Στέφανος Τσιτσιπάς.