56%
    31%
Στον τελικό του Ρολάν Γκαρός ο Τσιτσιπάς
AP PHOTO

Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς, στο διάσημο τουρνουά τένις του Παρισιού, Ρολάν Γκαρός (Roland Garros).

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 3-2 σετ του 24χρονου Γερμανού Αλεξάντερ Ζβέρεφ, στον ημιτελικό της διοργάνωσης, και θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στον μεγάλο τελικό. Έτσι, έγινε ο πρώτος τενίστας από την Ελλάδα που θα δώσει το «παρών» σε τελικό Grand Slam.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 3 ώρες και 37 λεπτά και ήταν καθηλωτικός, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχείς, καθώς αμφότεροι οι τενίστες ήθελαν πολύ τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό.

Εκτός από αγωνιστικά, ο Τσιτσιπάς έδειξε και μεγάλα ψυχικά αποθέματα, καθώς άντεξε στα τρομερά σερβίς του Ζβέρεφ και στην πίεση που του δημιούργησε η προσωρινή ανατροπή στο σκορ (από το 2-0 σετ υπέρ του, στην ισοφάριση σε 2-2), ενώ στο κρίσιμο τρίτο σετ έκανε το καθοριστικό μπρέικ και κράτησε το δικό του σερβίς, φτάνοντας στη μεγάλη επιτυχία.

Τα σετ (με πρώτο τον Τσιτσιπά): 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3.

Ο Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί στον τελικό της Κυριακής με τον Νόβακ Τζόκοβιτς που επικράτησε του Ράφα Ναδάλ με 3-1 σετ, στον άλλο ημιτελικό.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Τζόκοβιτς εναντίον Τσιτσιπά στον τελικό της Κυριακής
Ο Σέρβος πρωταθλητής αναδείχθηκε νικητής στη δεύτερη χθεσινή μονομαχία για τον τελικό του Ρολάν Γκαρός, απέναντι στον βασιλιά του χωμάτινου γηπέδου Ράφα Ναδάλ, με σκορ 3-1.
Ο Στέφανος χτυπά την πόρτα του τελικού
Ενώ η τελική τετράδα των γυναικών στο φετινό Ρολάν Γκαρός αποτελείται από «πρωτάρες» σε ημιτελικά Γκραν Σλαμ, στους άνδρες είναι όλοι στην πρώτη 10άδα του κόσμου και γνώστες αυτής της φάσης.
Το τέλειο παιχνίδι του Στέφανου!
Τη δεύτερη νίκη του σε 8 αναμετρήσεις απέναντι στον Ρώσο Ντανίιλ Μεντβέντεφ πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς χαρίζοντάς του την πρόκριση στα ημιτελικά του γαλλικού Όπεν.
Οκτάδα και συνεχίζει...
Στα προημιτελικά του Γαλλικού Όπεν ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Πάμπλο Καρένιο-Μπούστα.