49%
    34%
Το τέλειο παιχνίδι του Στέφανου!
EPA/IAN LANGSDON

Νικώντας 3-0 τον Μεντβέντεφ ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήξερε ότι χρειαζόταν να κάνει το τέλειο παιχνίδι για να αποκλείσει το Νο2 του κόσμου, τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ, που τόσο τον έχει ταλαιπωρήσει στο παρελθόν -είχε απέναντι στον Ρώσο μόλις μία νίκη σε εφτά αναμετρήσεις. Και το πέτυχε την κατάλληλη στιγμή. Χθες το βράδυ στο κεντρικό κορτ του Ρολάν Γκαρός, επικρατώντας με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5) και παίρνοντας την πρόκριση για τον ημιτελικό για δεύτερη σερί σεζόν.

Ο Ελληνας τενίστας ξεκίνησε πιο αποφασιστικά στο πρώτο σετ και στο δεύτερο σερβίς γκέιμ του Μέντβεντεφ έκανε το πρώτο μπρέικ του αγώνα. Η επιλογή και ποικιλία των χτυπημάτων του δημιούργησαν διστακτικότητα στον Ρώσο που δεν μπορούσε να μαντέψει πού θα πάει η μπάλα μετά... Σημάδευε τις γωνίες με εντυπωσιακή ακρίβεια, ανέβαινε στο φιλέ συχνά και σε κάθε καλό χτύπημα του αντιπάλου του απαντούσε με τόκο και πήρε το πρώτο σετ με 6-3.

Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ έως το 5ο γκέιμ. Ο Μεντβέντεφ, που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν σκιά του εαυτού του, «ξύπνησε», ισοφάρισε τα μπρέικ και ο αγώνας εξελίχτηκε στη μάχη που αναμέναμε πριν ξεκινήσει: ο Ελληνας ήταν πιο επιθετικός και ο Ρώσος έβγαζε απίθανες άμυνες και αντεπιθέσεις. Είχε μάλιστα δύο σετ πόιντ όταν προηγήθηκε 5-4, όμως δύο πολύ καλά σερβίς έσωσαν τον Τσιτσιπά και οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν ισόπαλοι. Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς «καθάρισε» με 7-3.

Στο τρίτο σετ ο Μεντβέντεφ ανέβασε την απόδοσή του και άλλο. Πλέον παιζόταν εκπληκτικό τένις και από τους δύο, καθώς σε κάθε γκέιμ απειλούσαν ο ένας τον άλλο με μπρέικ. Το κατάφερε πρώτος ο Ρώσος στο 5ο γκέιμ παίρνοντας προβάδισμα 3-2, αλλά γρήγορα απάντησε ο Τσιτσιπάς και προηγήθηκε με 5-4. Η αυτοσυγκέντρωσή του ήταν εκπληκτική και δεν άφησε τον αντίπαλό του να πάρει το μομέντουμ, όταν έδειχνε να γυρίζει το σκορ. Συνέχιζε να επιτίθεται και στην πρώτη ευκαιρία έκανε το μπρέικ και με 7-5 σφράγισε τη νίκη.

Πλέον βρίσκεται ένα βήμα από τον τελικό. Για να πάει εκεί όμως πρέπει την Παρασκευή να περάσει το εμπόδιο του Αλεξάντερ Ζβέρεφ, που χθες έκανε «περίπατο» απέναντι στον Ισπανό Αλεχάνδρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 3-0 σετ (6-4, 6-1, 6-1).

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Οκτάδα και συνεχίζει...
Στα προημιτελικά του Γαλλικού Όπεν ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Πάμπλο Καρένιο-Μπούστα.
Ραντεβού με την Ιστορία
Ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σήμερα τον Τζόκοβιτς στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, επιδιώκοντας την πρώτη του πρόκριση σε τελικό Γκραν Σλαμ.