10°C 9.8°C / 9.8°C
    84%
AP Photo/Alessandra Tarantino

Πετυχημένο ξεκίνημα της Σάκκαρη

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Ιταλίδα Τζασμίν Παολίνι, Νο91 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Μαρία Σάκκαρη μπήκε με το δεξί στο φετινό Ρολάν Γκαρός, καθώς χρειάστηκε μόλις 88 λεπτά για να αποκλείσει την Ουκρανή Καταρίνα Ζαβάτσκα με 2-0 σετ (6-4, 6-1). Πάντως έκανε αρκετά αβίαστα λάθη και είχε χαμηλό ποσοστό κερδισμένων πόντων στο δεύτερο σερβίς.

Στοιχεία που καλείται να βελτιώσει στη συνέχεια. Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Ιταλίδα Τζασμίν Παολίνι, Νο91 στην παγκόσμια κατάταξη, που χθες ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή της σε τουρνουά γκραν σλαμ με την πρόκρισή της στον 2ο γύρο επί της Ελβετίδας Φέγκελε.

Ο 13 φορές θριαμβευτής του Ρολάν Γκαρός, Ράφα Ναδάλ, ξεκίνησε με την 101η νίκη του στο παρισινό χώμα την υπεράσπιση του τίτλου του. Με εξαίρεση ένα διάστημα στο 3ο σετ, όπου ο Αυστραλός Αλεξέι Ποπίριν έφτασε στο 5-2 και απείλησε να μειώσει, ο 35χρονος Ισπανός δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον αντίπαλό του και επικράτησε με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 7-6).

Αντίθετα, το Νο7 στον κόσμο, ο Αντρέι Ρούμπλεφ, που τον προηγούμενο μήνα έχασε στον τελικό του Μόντε Κάρλο από τον Στέφανο Τσιτσιπά, αποχαιρέτησε πρόωρα το γαλλικό Οπεν. Ο Γιαν-Λέναρντ Στρουφ, Νο42 στον κόσμο, αιφνιδίασε τον Ρώσο από την αρχή και προηγήθηκε με 2-0 σετ. Ο Ρούμπλεφ ισοφάρισε για να κριθεί η αναμέτρηση σε πέμπτο σετ, το οποίο πήρε ο 31χρονος Γερμανός με 6-4.

Στις γυναίκες, η κορυφαία στον κόσμο Ασλεϊ Μπάρτι ταλαιπωρήθηκε από την Αμερικανίδα Μπερνάρντα Πέρα, αλλά πάτησε γκάζι στο τρίτο σετ και προκρίθηκε με 2-1 (6-4, 3-6, 6-2).

Οσο για την Πέτρα Κβίτοβα, αναγκάστηκε να αποχωρήσει. Μετά την κυριακάτικη νίκη της στον 1ο γύρο και ενώ έδινε συνεντεύξεις, έπεσε και τραυμάτισε τον αστράγαλό της. Οπότε, η Γελένα Βέσνινα προχωράει άνευ αγώνος στον 3ο γύρο.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
«Απολαμβάνω το τένις»
Στον πρώτο προημιτελικό Γκραν Σλαμ της καριέρας της, η Σάκκαρη αντιμετωπίζει σήμερα τη Σβιάντεκ, κάτοχο του τίτλου στο Ρολάν Γκαρός.
Παντοτινός βασιλιάς!
Ο Ράφα Ναδάλ επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά ότι είναι ο «βασιλιάς του χώματος» μετά τη νίκη και την κατάκτηση του Ρολάντ Γκαρός απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-0 σετ.