Χωρίς νερό έφυγε πάλι από την πηγή ο Τσιτσιπάς
Daniel Bockwoldt/dpa via AP

Ούτε αυτή τη φορά κατάφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της καριέρας του σε τουρνουά της σειράς ATP 500.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα, διάρκειας δύο ωρών και 21 λεπτών, έχασε στον τελικό του European Open, στο Αμβούργο, με 4-6, 6-3, 5-7 από τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Στο πρώτο σετ, ο Ρώσος έσπασε δύο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε με 4-2, διατηρώντας τη διαφορά έως το τέλος, μετά από 43 λεπτά.

Πιο δραστήριος στο δεύτερο σετ ο 23χρονος Έλληνας (Νο 6 στον κόσμο), προηγήθηκε 3-1 με μπρέικ και κράτησε το ασφαλές προβάδισμα μέχρι το 6-3, σε 41 λεπτά.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, στη συνέχεια, έκανε break στο σερβίς του Ρούμπλεφ και πέρασε με 2-1 στο τρίτο σετ, όμως δεν κράτησε το σερβίς του, με αποτέλεσμα ο τελικός να ξεκινήσει από την αρχή.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε αμέσως στον 23χρονο Ρώσο και προηγήθηκε με 3-2, ενώ, αποφεύγοντας προηγούμενα λάθη, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του κι απόκτησε προβάδισμα δύο γκέιμ (4-2).

Ο Ρούμπλεφ υπερασπίσθηκε το σερβίς του, όπως έκανε στη συνέχεια και ο Τσιτσιπάς (5-3), ο οποίος ήθελε ένα γκέιμ για να κατακτήσει το τρόπαιο.

Ωστόσο, ο Ρώσος ήταν αυτός που καθόρισε το τέλος του αγώνα, καθώς αφού κράτησε το σερβίς του, κατάφερε να κάνει μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 5-5. Στη συνέχεια εκμεταλλεύθηκε την ψυχολογική υπεροχή του, προηγήθηκε με 6-5 κι έφτασε στη νίκη, με άλλο ένα break στο σερβίς του Τσιτσιπά.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Πάλεψε ο Τσιτσιπάς αλλά υπέκυψε στον κορυφαίο τενίστα του κόσμου
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε με 3-2 σετ του Έλληνα αθλητή, σε έναν χορταστικό αγώνα, όπου οι τυχεροί θεατές είδαν τένις πολύ υψηλού επιπέδου και από τους δύο μονομάχους.
Ραντεβού με την Ιστορία
Ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει σήμερα τον Τζόκοβιτς στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, επιδιώκοντας την πρώτη του πρόκριση σε τελικό Γκραν Σλαμ.
Ανεμοστρόβιλος!
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εντυπωσίασε στη νίκη του με 3-0 επί του Ρούμπλεφ, που τον φέρνει στον αυριανό ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς
Στους 4 του Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Μέσα σε μία ώρα και 54 λεπτά, ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε το εμπόδιο του Ρώσου Ρούμπλεφ στα προημιτελικά της διοργάνωσης, με 3-0 σετ και προκρίθηκε στους τέσσερις του γαλλικού Όπεν, για πρώτη φορά στην...