Στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης ο Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς

AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Στην 5η θέση της παγκόσμιας κατάταξης βρίσκεται από χθες για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Στα προημιτελικά του τουρνουά Citi Open που φιλοξενείται στην Ουάσινγκτον, ο Τσιτσιπάς επικράτησε 7/5, 6/0 του Γάλλου Μπενουά Περ μετά από 74 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στην τετράδα του τουρνουά όπου καλείται ν' αντιμετωπίσει τον Ελληνοαυστραλό Νικ Κύργιο.

Ο τελευταίος νίκησε 6/3 6/3 τον Σλοβάκο Γκόμπος και θα βρεθεί απέναντι στο συμπαίκτη του στο διπλό της ίδιας διοργάνωσης.

Συγκλονιστική η Σάκκαρη

Στα ημιτελικά του τουρνουά που φιλοξενείται στο Σαν Χοσέ προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.

Με ανατροπή στο δεύτερο σετ η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 1/6, 7/6(3), 6/3 της Ελίνα Σβιτολίνα από την Ουκρανία και πέρασε στην τετράδα όπου θα κοντραριστεί με την Κινέζα Σασάι Ζενγκ. Η τελευταία στα προημιτελικά νίκησε 7/5, 5/7, 4/6 την Αμερικανίδα Αμάντα Ανισίμοβα.

Η Σάκκαρη βρέθηκε να χάνει το δεύτερο σετ με 1-4 και 2-5, όμως με αντεπίθεση διαρκείας κι αφού κατάφερε να σώσει τρία match point, ισοφάρισε σε 1-1 στο tie break. Στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της, το κατέκτησε με 6/3 και προκρίθηκε στην τετράδα.

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Στο Τop-5 του κόσμου ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Στο μεγάλο «ελληνικό» ντέρμπι του ημιτελικού στο «Citi Open» της Ουάσινγκτον, ο Ελληνοαυστραλός Νικ Κύργιος νίκησε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 2-1 σετ. Παρ’ όλα αυτά ο Στέφανος εξασφάλισε την άνοδό του στο...
Τσιτσιπάς: «Ευγενής κούρος!»
Η Ναταλί Ζεριέ δεν ήταν διατεθειμένη να δει τένις, ακόμη κι αν, όπως μας είπε, «η παρακολούθηση του «Ρολάν Γκαρός» έχει λάβει την διάσταση πρωτοκόλλου συμπεριφοράς για τους Γάλλους πολίτες!».
«Αντίο» με το κεφάλι ψηλά
Υστερα από 5 ώρες και 9 λεπτά αγώνα, ύστερα από πέντε απαιτητικότατα σετ πολύ υψηλού επιπέδου, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Σταν Βαβρίνκα στον 4ο γύρο του Ρολάν Γκαρός.
Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς από το Ρολάν Γκαρός
Ήττα - αποκλεισμό από τη συνέχεια του φημισμένου τουρνουά τένις Ρολάν Γκαρός γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, το βράδυ της Κυριακής, έπειτα από σκληρή αναμέτρηση.
Στον 3ο γύρο ο Τσιτσιπάς
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός για πρώτη φορά στην καριέρα του. Χθες, μολονότι έχασε το πρώτο σετ από τον Ούγκο Ντεγέν, επικράτησε με 3-1 (4-6, 6-0, 6-3, 7-5).