Παγκόσμια πρωταθλήτρια στο καράτε η Ελένη Χατζηλιάδου

Η Ελένη Χατζηλιάδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο καράτε, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα

EPA/JAVIER LOPEZ HERNANDEZ

Στην κορυφή του κόσμου, βρίσκεται εδώ και λίγες ώρες η Ελένη Χατζηλιάδου. Η Ελληνίδα καρατέκα, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξάγεται στην Μαδρίτη, καθώς στον τελικό των +68 κιλών, επικράτησε της Αγιούμι Ουεκούσα από την Ιαπωνία.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Χατζηλιάδου, πήρε «ρεβάνς» από την Ασιάτισσα πρωταθλήτρια, η οποία την είχε νικήσει το 2016.

Υπενθυμίζεται, ότι τον περασμένο Ιούνιο, η Χατζηλιάδου, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία +68κ. κατά την διάρκεια των Μεσογειακών Αγώνων, που φιλοξενήθηκαν στην Ταραγόνα, καθώς ηττήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του τελικού από την Γαλλίδα Νάνσι Γκαρσιά με 4-3.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ
«Ασημένιος» ο Γ. Τζάνος στο Μπακού
Ο αθλητής του καράτε Γιώργος Τζάνος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το πρώτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού.
«Η άρση βαρών ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου»
Από το Μπατούμι της Γεωργίας η εικόνα της έμοιαζε λες και είναι ικανή να μας σηκώσει όλους ψηλά, στα χέρια της. Η εικόνα της 24χρονης Ελένης Κωνσταντινίδου με δεκάδες κιλά στην μπάρα, η άνοδός της στην κορυφή...
Η ατυχία του Λεκλέρκ έστεψε νικητή τον Χάμιλτον
Ο Λιουις Χάμιλτον πήρε χθες μια... ουρανοκατέβατη νίκη, την πρώτη του στο φετινό πρωτάθλημα της Formula 1. Ας όψεται το μηχανικό πρόβλημα στη Ferrari του Σαρλ Λεκλέρκ, του μεγάλου πρωταγωνιστή του...